Yerli turistin Mısır ve Yunanistan talebi yüzde 30 arttı

Yaz tatili planları yapan yerli turistin tercihi Mısır ve Yunanistan oldu. Antalya’da 5 gecelik otel fiyatına Mısır ya da Yunanistan’da 5 günlük uçak dahil tur satın alınabiliyor.

22/05/2023 12:25
Yerli turistin Mısır ve Yunanistan talebi yüzde 30 arttı

Antalya’da 5 gecelik otel fiyatına Mısır ya da Yunanistan’da 5 günlük uçak dahil tur satın alınabiliyor olması yerli turistin tercih sebeplerinden biri oldu. Yaz tatili planı yapan yerli turistin Mısır ve Yunanistan otellerine olan talebi yüzde 30 arttı.

Ekonomim’den Selenay Yağcı’nın haberine göre; enflasyonun ve döviz kurunun etkisiyle artan otel fiyatları yerli turistin tercihlerini etkiledi. Yerli turistin yurtiçi tatil harcamaları düşerken, yurtdışı seyahat tercihi yüzde 99 arttı. Antalya’da 5 gecelik otel fiyatına Mısır’a ya da Yunanistan’da 5 günlük uçak dahil tur satın alınabiliyor olması yerli turistin tercih sebeplerinden biri oldu.

Mısır ve Yunanistan otellerine olan talep yüzde 30 arttı

Temmuz ve ağustos aylarında fiyat makası açılıyor. Yaz tatili planı yapan yerli turistin Mısır ve Yunanistan otellerine olan talebi de yüzde 30 arttı. Turizmciler özellikle Mısır’da vize sorununun çözülmesiyle talep patlaması yaşandığını belirtiyor.

Öte yandan pandemiden bu yana en yüksek yurtdışı talebi yaşanıyor. Turizmciler, Mısır’ın Türkiye ile rekabete hızlı başladığını belirterek, turist çekmek için fiyatları indirdiğini kaydediyor.

Turizm gideri yüzde 110,5 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde yurtdışı çıkış yapan vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 99 artarak 2 milyon 69 bin 229 kişi oldu. Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşların harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 110,5 artarak 1 Milyar 400 Milyon 108 Bin Dolar oldu.

Bunun 1 Milyar 149 Milyon 53 Bin Dolarını kişisel, 251 Milyon 55 Bin Dolarını ise, paket tur harcamaları oluşturdu. Geçen yıl ilk çeyrekte yurtiçi seyahat başına ortalama harcama yüzde 97 artarken, bu yıl ilk çeyrekte yurtdışı harcama geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 5 arttı.

Yurtdışı seyahatlerinin 2022 yılı birinci çeyreğine göre yüzde 99 arttı 

Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, hem pandeminin etkisiyle ertelenen talepler hem de uzun süredir iniş çıkışlar yaşamayan kur seviyesi sebebiyle yurtdışı seyahatlerinin 2022 yılı birinci çeyreğine göre yüzde 99 arttığını belirterek, seyahatlerde en çok tercih edilen destinasyonların ise Balkanlar, Karadağ Budva, Mısır, İtalya ve Yunanistan olduğunu ekledi. Karayal, bu çeyrekte çıkış yapan vatandaşların gecelik ortalama harcamasının 84 Dolar, kişi başına harcamanın ise, 677 Dolar olduğunu ifade etti.

Özellikle bayram döneminde yurtdışı turlarda yükseliş olduğunu dile getiren Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Bu bayram döneminde yüzde 50’lik bir yükseliş oldu. Mısır, hem ucuz hem de vize kolaylığı nedeniyle tercih sebebi. Mısır turlarına ilgi artıyor. Vize sorununun kalkmasıyla talep patlaması oldu.

Vatandaşlar, Antalya’da Rixos’a verilen parayla aynı şekilde uçak dahil Mısır’da Rixos konaklamalı tura gidebiliyor” ifadelerini kullandı. Fiyatıyla da doğru orantılı olarak daha ulaşılabilir olduğu için Yunan Adası ve Mısır turlarının ilgi gördüğünü kaydeden Etstur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek, “Mevsim itibariyle baharda Mısır, Dubai ilgi görüyor” dedi. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.