Yerli turist tüm konaklamaların yüzde 50’sine ulaştı

Pandeminin ardından yüksek enflasyon riskiyle karşı karşıya kalan turizm sektörü, 9 günlük bayram tatilinde rahat bir nefes aldı. Özellikle sahil kesiminde oteller yüzde 90 doluluk oranına ulaşırken, yerli turist tüm konaklamaların yüzde 50’sine ulaştı.

13/07/2022 09:37
Yerli turist tüm konaklamaların yüzde 50’sine ulaştı

Yüksek sezonun üstüne gelen 9 günlük bayram tatili, turizm destinasyonlarını hareketlendirdi. Sahil kesiminde otel dolulukları yüzde 90 seviyelerine ulaştı. Özellikle Antalya’da 14 Temmuz’a kadar oda bulunamazken, Kapadokya’da ise beklenen olmadı ve son yılların en düşük yerli turist yoğunluğu yaşandı.

Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Kurban Bayramı’nda ilçelerindeki büyük otellerin dolduğunu, küçük işletmelerde de doluluğun yüzde 90’ı bulduğunu kaydetti.Dünya'dan Selenay ağcı imzalı haberde, otellerde doluluk oranının yüzde 90’a ulaştığını söyleyen Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, “Temmuz ayının ilk haftasındayız, Kurban Bayramı’nın sezonun merkezinde oluşu ve uzun bir tatil oluşu doluluk oranlarını yüzde 100’den yüzde 70’e düşürdü.

İnsanlar tatillerinin yarısını Bodrum, diğer yarısını Çeşme’de geçirmeyi tercih ediyor. Doluluklar bölgelere ayrıldı, birçok tatilci Ege turu yaparak Çanakkale’den Antalya’ya kadar olan destinasyonu tur şeklinde kullandı. 9 günlük tatil planında iyi bir doluluk yaşayacağız. Ağustos ayında da yüzde 90 doluluk bekliyoruz” diye konuştu.

Misafirlerin yüzde 50’si yerli

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya da otellerin yüzde 99 dolu olduğunu ve bu doluluğun yüzde 50’sini iç pazarın oluşturduğunu açıkladı. Kemer’in yoğun bir bayram geçirdiğini dile getiren Sarıkaya, “Avrupa pazarında da hareket vardı zaten.

Onlar da rezervasyonlarını daha önceden yaptıkları için otellerde doluluklar hem iç hem de Avrupa pazarı tarafından sağlanıyor. Ağustos sonuna kadar böyle gideceğini tahmin ediyoruz. Yoğunluk nedeniyle yer bulamayan çok kişi var. İlk tercihlerinde yer bulamayabilirler. Onun dışında bölgede misafir bekleyen 3-4 yıldızlı otellerimiz de var” dedi.

Tesisler bayramdan 15 gün önce doldu 

Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, bayram döneminde tesislerin yabancı pazar taleplerinin artması ile 15 gün öncesinden dolduğunu söyledi. Alşan, “Nirvana Hotels olarak üç tesislerinde şu anda toplam kapasitemizin yüzde 40’ını iç pazar oluşturuyor. İç pazarın, sezon sonunda yeni bir rekora imza atacağını ifade etmiştim ve bu yönde süreç işlemeye devam ediyor’’ diye konuştu.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla Antalya genelindeki otellerde doluluk oranlarının yüksek seviyelere ulaştığını söyledi. Atmaca, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasının turizm sezonunu daha da canlandırdığını belirterek, “Bayramın son günü olmasına rağmen yoğunluk sürüyor. Zaten ‘yüksek’ tabir ettiğimiz sezondaydık. Antalya genelinde otellerdeki doluluklar devam ediyor. Antalya’nın tamamı dolu diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.