Yeni sezonda oda fiyatları 5 Bin Lira'nın üzerinde olacak

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Yakup Demir, "2023 otel fiyatlarını yeni asgari ücret belirleyecek. Geçmiş yıllara bakınca ciro içinde personel gideri yüzde 28-33 civarındaydı. Şimdi yüzde 45’i zorlamaya başladı. Enerji de bunun içine girdi. Bu giderlere yüzde 25 kar koyup odaların öyle satılacağını düşünüyorum. Erken rezervasyonlar başladı. Klasik 5 yıldızlı otellerin odalarını 5 Bin Lira'nın üzerinde görüyoruz" dedi.

25/12/2022 21:53
Yeni sezonda oda fiyatları 5 Bin Lira'nın üzerinde olacak

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Yakup Demir, Sonsöz TV'de Muhittin Akbel’in sorularını cevapladı. Yeni sezonda otellerde oda fiyatlarının, artacak asgari ücret ve temel girdilere yapılacak zamlardan dolayı artacağına dikkat çeken Başkan Demir, personel sıkıntısının kabus gibi üzerlerine çöktüğünü dile getirdi.

2022 yaz sezonunda Çeşme’deki turizm gelirlerini değerlendiren Yakup Demir, “Fiyatlandırmada karmaşa var. Tüm sektörlerde fiyatlandırmada karmaşa var. Turizm mesleğinin sahipleri olarak karmaşık fiyatlar içinde yılı bitirdik. Kazandığımızı da bilmiyoruz. Bir takım olumsuzluklar oldu. Pandemi yıllarında ve 2022’de pandemi öncesi ciroları yakaladık. Ciro var ama gider çok olduğu için cüzdanımızda çok bir şey göremiyoruz” dedi.

"YENİ SEZONDA ODA FİYATLARI 5 BİN LİRA'NIN ÜZERİNDE OLACAK"

Fiyat artışlarının yeni dönemde turizm sektöründeki rezervasyon fiyatlarını ne kadar etkileyeceğine dair değerlendirmelerde bulunan Demir, “Aralık ayı sonuna geldik. Asgari ücret arttı, şimdi personel gideri de artacak. 2023 otel fiyatlarını yeni asgari ücret belirleyecek. Geçmiş yıllara bakınca ciro içinde personel gideri yüzde 28-33 civarındaydı.  Şimdi yüzde 45’i zorlamaya başladı.

Enerji de bunun içine girdi. Enerji giderleri, yüzde 5-6 iken, 15’in üzerine çıkmaya başladı. Odaların, bu giderlerin üzerine yüzde 25 kar koyup satılacağını düşünüyorum. Erken rezervasyonlar başladı. Klasik 5 yıldızlı otellerin odalarını 5 Bin Lira'nın üzerinde görüyoruz. Arz talebe göre ocak, şubat ayında fiyatlar oturur. Arz talep belirler fiyatları” ifadelerini kullandı.

"YERLİ TURİST ODA FİYATI İÇİN PAZARLIK YAPIYOR"

Bu sezon Çeşme’de yerli turistin olmadığına vurgu yapan Başkan Yakup Demir, yerli turistin otel fiyatlarını yüksek bulduğunu, yeni sezonda daha da yüksek olacak rakamla tatil yapma isteklerinin daha kırılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Demir, şöyle konuştu: “Yerli turist arıyor, cevap verdiğimde çok pazarlık ediyorlar. Bu sene yerli turistin fiyatlarda pazarlık yaptığını görünce, içimiz sızlıyor. Gelmek istiyor, tatil kültürü var ama bütçesi yetmediği için gelemiyor. Günlük fiyat söylüyoruz, oda fiyatının 3 Bin Lira olduğunu söylüyoruz.

'3 Bin Lira, üç günlük tatil parası değil mi' diyorlar. Onların da kafası karışmış durumda. Şu anda Türkiye turizmini belirli bir noktaya taşıyan öncelikle gurbetçiler, sonra Rusya ve ondan sonra da Arap Yarımadası. Onlar olmasa turizm sektörü olarak, diğer sektörler gibi kaba tabirle yerlerde sürünür duruma gelecektik. Umman’dan, Yemen’den, İran’dan çok sayıda turist geliyor. Bunlar kurtarıyor bizi. İç turizm artık kampinglere gitmeye başladı.”

"YILBAŞI ÖNCESİ REZERVASYONLAR YÜZDE 80’İ BULDU"

Çeşme’de hem otelcilerin hem de belediyenin yılbaşı öncesi hummalı bir çalışma içinde olduğunu belirten ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir, “Bazı otellerimizden bilgilerini aldık. Açık otel sayısı çok fazla değil. Hafta sonuna geliyor yılbaşı tatili çünkü. Dolayısıyla çok uzun tatil olmayacak. Açık olan otellerde rezervasyonlar gayet iyi gidiyor. Yüzde 80’e ulaşmış durumda.

Alaçatı’daki butik otellerimiz çok hızlı doluyor. Alaçatı’da Çeşme’de Belediyemizin de bir takım gösterileri olacak. Sokaklar yine hareketli olacak. Çeşme kış uykusunda gibi şu anda. Çeşme yazın ve kışın çok güzel ama kış güzelliğini insanlara bir türlü aktaramıyoruz” dedi. 5 yıldızlı otellerin çoğunun açık olduğunu ve rezervasyon yapıldığını hatırlatan Başkan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"EGZOTİK BİR ÜLKE OLMADIĞIMIZ İÇİN KADERİMİZE RAZI OLACAĞIZ"

“Alaçatı otellerinin de neredeyse yarıya yakını açık olacak. Yılbaşı gecesi de açmak isteyen olabilecek. Ev gibi oradaki oteller. Şömineyi yakın, oteli açın! Tabii personel sorunu gündeme geliyor. Yaz turizmi gibi yılbaşı beklemiyoruz doğal olarak. Normal bir hafta sonunun birazcık yoğunlaşmış halini göreceğiz. Biraz turist olsa bugün ve yarın Ilıca’da denize giren mutlaka olur. Bu kadar değerli bir destinasyonuz.

Bu güzelliklerimizi ya biz anlatamıyoruz, ya da biz artık bu değerlerimize benzer çok değerler var. Egzotik ülkeler full şu anda. Endonezya, Bali tarafındaydım. Üç dakikada bir uçak iniyor. Ciddi bir potansiyel var çünkü 12 ay havadaki ısı 28- 30 derece. Gece de denize girebiliyor. Günü tam olarak tatilde kullanabiliyorsun. Eksiği, bizim gibi güneşi ve denizi yok. Bizim kadar değerli kumsalları yok. Egzotik bir ülke olmadığımız için kaderimize razı olacağız. Kışımız da yaz olsun diye bir duamız yok. Yazımız biraz uzun olsun yeter.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.