Vize krizi büyüyor... AB: Türkiye’de aldatmaya açık başvurularla karşılaşıyoruz

Türkiye’den yurt dışına vize başvurularında yaşanan gecikmeler tartışma yaratırken, artan tepkiler uluslararası basında da gündem oldu. Reuters haber ajansı, Türkiye'deki Schengen başvurularında artan ret oranlarıyla ilgili haberinde, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut'un dikkat çeken yorumuna da yer verdi.

26/08/2022 10:45
Vize krizi büyüyor... AB: Türkiye’de aldatmaya açık başvurularla karşılaşıyoruz

Türkiye’den Avrupa Birliği (AB) ve ABD’ye vize başvurularında artan sıkıntılar son dönemde krize yol açtı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz burada kasıt görüyoruz. Halkımız da böyle görüyor. Seçim öncesi AK Parti iktidarını zorda bırakmak için yapılan adımlar olarak değerlendiriyoruz. Eylül başında Batı ülkelerin büyükelçilerini arkadaşlarımız bakanlığa çağıracak ve gerekli uyarıları yapacaklar. Bundan sonra da düzelmezse biz de karşı tedbirler alacağız” demişti.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, Schengen vizesi başvurularında uzayan süreler ve artan ret sayıları nedeniyle çok sayıda Türk vatandaşının mağduriyet yaşadığını, tur şirketlerinin de çok sayıda Avrupa turunu iptal ettiğini ya da binlerce euro zarara uğradığını yazdı.

Reuters, sektör temsilcileri ve vatandaşlara göre vize sorunlarında Türkiye’ye yönelik siyasi motivasyonlar ve kötüleşen ekonomi nedeniyle Avrupa’ya gidecek Türklerin geri dönmeyeceği endişelerinin yanı sıra, vize işlemlerini yürüten aracı şirketlerin pandemi döneminde eleman azaltması ve güvenlik soruşturmasında uzayan süreçlerin de etkili olduğuna dikkat çekti.

’50-60 DEFA YURT DIŞINA ÇIKTIM’

Ajansa konuşan 32 yaşındaki spor spikeri Sinem Ökten, Schengen başvurusunun iki defa reddedildiğini belirterek “Vize için önce Almanya’ya sonra Fransa’ya başvurmuştum. İkisinden de ret geldi. Önceki vizem Almanya’dan üç yıllıktı. O yüzden yine Almanya’dan başvurdum ama büyük bir hayal kırıklığı” dedi. Ökten ret kararlarından birinin gerekçesinin “geri döneceğinizden emin olamadık” şeklinde ifade edildiğini belirtti.

Pasaportundaki onlarca giriş-çıkış damgasını gösteren Ökten, “Spor spikeri olduğum için maçları takip etmek, röportaj yapmak, çekim yapmak için 50-60 kez yurt dışına çıktım. İlk kez böyle bir problem yaşıyorum” dedi ve ekledi:

“Belgeleri eksiksiz topladım, sadece rezervasyon yapmakla kalmadım, bir problem yaşamamak adına bileti de aldım ama hepsi yandı. Yaklaşık 8-10 bin TL maliyeti oldu. Bunu iki kere yaptığım düşünülürse acı oldu.”

AB: TÜRKİYE’DE KARMAŞIK BAŞVURULARLA KARŞILAŞIYORUZ

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Reuters’ın konu ile ilgili sorusu üzerine, Schengen başvurularının siyasi temelli olarak değil somut kriterlere göre ele alındığını belirterek; Türkiye’de görece daha karmaşık ve aldatmaya açık başvurularla karşılaştıklarını söyledi.

“Siyasi değil objektif temellere dayalı olarak karar alınır” diyen Meyer-Landrut, Türkiye’ye ilişkin ret oranının geçen yıl yüzde 13-14 seviyesindeki küresel ret ortalamasına yakın olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’DE RET SAYISI DAHA HIZLI ARTTI

Uluslararası seyahatlerin azaldığı corona virüsü salgını öncesi 2019’da Türkiye’den 900 binden fazla vize başvurusu alan Schengen bölgesi geçen sene ise yaklaşık 270 bin başvuru aldı. Schengenvisainfo.com verilerine göre 2016’da yüzde 4,4 olan başvurularda ret oranı her yıl artarak 2020’de yüzde 12,5’e, 2021’de yüzde 16,5’e yükseldi.

İnternet sitesinin editörü Shkurta Januzi, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’deki vize ret oranlarının daha hızlı ve istikrarlı arttığını belirtti.

Buna göre, Almanya Türkiye’den yapılan vize başvurularının 2016’da yüzde 6,7’sini reddederken, bu oran 2018’de yüzde 11,9’a, 2021’de yüzde 22,2’ye yükseldi. Fransa’nın ise 2016’da yüzde 3,2 olan ret oranı 2018’de yüzde 5,8’e, 2021’de yüzde 13,1’e yükseldi. 23’ü AB üyesi olmak üzere toplam 26 Avrupa ülkesini kapsayan Schengen vizeleri hakkında 2022 verileri bulunmuyor.

Eşine Schengen vizesi almak için aracı kurum önünde yaklaşık üç saat sırada beklediklerini belirten Türk ve Hollanda çifte vatandaşı 60 yaşındaki Yavuz Yabaş, “24 Mayıs’ta Hollanda’ya tatil amaçlı vize başvurumuzda bugüne (24 Ağustos) randevu verilmişti. Ben hem Türk hem Hollanda vatandaşlığına sahibim. Eşim sadece Türk vatandaşı olduğu için vize almak zorundayız. 35 yıl Hollanda’da yaşadık, ona rağmen randevumuz ancak bugüne verildi… Vize almak şu anda çok sıkıntı” diye konuştu.

TUR ŞİRKETLERİ MAĞDURİYET YAŞIYOR

İstanbul merkezli Tur Andiamo Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu, eskiden haftada bir düzenledikleri İtalya turlarını önce 15 günde bire düşürdüklerini, ardından vize belirsizliği nedeniyle onları da iptal ya da erteleme yoluna gittiklerini söyledi. Polatoğlu, “Büyük sıkıntı yaşıyoruz, turlarımız iptal oluyor. Eskiden tek başımıza bu turları kaldırırken artık dolmadığı için birkaç acenta birleşip tur kaldırmaya başladık” dedi.

Schengen bölgesindeki sıkıntılar nedeniyle vize sorunu olmayan destinasyonlara yöneldiklerini belirten Polatoğlu, “Turlarımızı Uzakdoğu’ya kaydırmaya başladık ama en ucuz Uzakdoğu turu 1000 euroya yaklaşıyor. Oysa 329 euroya 7 gece 8 gün Avrupa turları satıyoruz. Bu durumda insanlar 1000 euro verip gitmekten imtina ediyor.”

Antalya merkezli Arya Gezi’nin sahibi Gürsel Tarba ise Almanya’ya düzenlenen bir turda normalde bir veya iki hafta içinde çıkan Schengen vizesi için altı hafta öncesinden başvurduklarını, yine de vize yetişmediği için binlerce euro zarara girdiklerini söyledi. Tarba, “Vizeleri yetişmediği için tura katılamayanlar nedeniyle onların da bizim de mağduriyetimiz oluştu. Hem vize ücreti vermiş hem de belli bir ön ödeme yapmışlardı” dedi ve ekledi:

“Uçak bileti olmadan vize başvurusu yapamıyorsunuz. Biz de onlar için uçak bileti almıştık, otel rezervasyonu yapmıştık. Son dakikaya kadar vize çıkar diye bekledik. Çıkmayınca yaklaşık 5000 euro zararımız oluştu.”

İsveç’te yaşayan oğlundan aldığı davetiye ile Schengen başvurusu için sıra bekleyen 57 yaşındaki emekli Hikmet Doğan, daha önce birkaç kez gittiği İsveç için yaptığı başvuru sürecinin bu kez çok daha zorlu olduğunu belirtti. Doğan, “Daha önce de davetiye ile 2-3 kere gittim ama bu sefer daha da zorlanıyorum. Maliyet de çok arttı, 2,120 lira ödedim, maliyet üçe katlandı” dedi ve ekledi:

“Saat 8’den itibaren sıradayım, saat 11 oldu hâlâ bekliyorum. Türkiye’nin ekonomisi kötüye gittiği için gençler ülkeden gitmeye çalışıyor maalesef. Bu kalabalığın anlamı budur.”

Vize başvuruları reddedilenler ise, farklı ülkeler üzerinden yeniden başvurarak Schengen umutlarını sürdürüyorlar. Önce Almanya, ardından da Fransa tarafından reddedilen Ökten de, denemeye devam edeceğini belirtiyor:

“İşimi yapmak için gitmem gerekiyor. Kendi özel hayatım için de birkaç seyahat planım vardı. O yüzden tekrar başvuracağım. Bu kez de Yunanistan’ı deneyeceğim.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.