Vakıflar Genel Müdürlüğü, otel ve turizm tesisi için ihale açtı

Vakıflar Genel Müdürlüğü, mülkiyeti kendisine ait, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bulunan 24 bin metrekarelik arazi üzerine otel ve turizm tesisi yapmak için "Yapım Karşılığı Uzun Süreli Kiralama İhalesi" açtı.

05/04/2021 18:40
Vakıflar Genel Müdürlüğü, otel ve turizm tesisi için ihale açtı

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; bölge halkı, 6 Nisan tarihinde yapılacak ihale öncesi, bölgenin imara açılmaması için direnme kararı aldı. Bölge hakkındaki kararı 1 ay önce öğrenen köylüler birer zeytin ağacının altında şiir okuyup, şarkı söyleyip, dua ederek ağaçlara "Sizinleyiz, yanınızdayız" diyecek ve yanlarında getirdikleri zeytin ve ekmeği yiyerek seslerini duyurmaya çalışacaklar.

"Bu alan yap-işlet-devret modeliyle birilerine verilecek"

Yıllarca havasını kokladıkları, zeytinini yedikleri ağaçların kesilmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) üyesi Eşref Dağ, "Buralarda Vakıflara ait 150 dönüm zeytin ağaçları bulunuyor. Yıllar önce bu zeytinliğin 22 dönümlük sahil kısmı hiçbir açıklamaya gerek duyulmadan zeytinlik vasfından çıkarılarak kağıt üzerinde arsa olarak tescillenmiş.

Kâğıt üzerinde arsa olarak nitelendirilmesi bu ağaçları yok saymayı mı gerektiriyor? Bu alan, yap-işlet-devret modeliyle birilerine verilecek. O birileri buralara turizm amaçlı (!) oteller falan yapacak. Yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarına ne olacak? Biz çevreciler ve bu yörede yaşayanlar olarak buralarda rant istemiyoruz" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir