Ünlü tatil beldesinde yamaç paraşütüne yasak geldi

Antalya Kaş'ta uzun yıllardır devam eden yamaç paraşütü kaymakamlık tarafından yasaklandı. Kaş'a turist çeken en önemli aktivitelerin başında gelen yamaç paraşütünün yasaklanması kenti olumsuz etkiledi.

30/08/2022 10:16
Ünlü tatil beldesinde yamaç paraşütüne yasak geldi

Türkiye'nin en önemli yamaç paraşütü merkezlerinden biri olan Kaş'ta yöneticilerin üzerine düşmemesinden dolayı bu aktivite yıllar içerisinde giderek azaldı. Buradaki yamaç paraşütü şirketleri ve hocalar, Fethiye Öldüdeniz'e gitti.

Kente gelen turistlerin en çok yaptıkları aktivitelerden biri olan yamaç paraşütünde yaşanan temel sorunun iniş yerinde yaşanan sıkıntıydı.

10 HAZİRAN'DA YASAKLANDI

Yamaç paraşütçüleri, kovid-19 salgınından önce limanı, belediyeye ait otoparkla dönüşümlü olarak kullanıyordu. Salgının etkisinin azalmasıyla birlikte yamaç paraşütü tekrar başladı. Ancak bu kez notam denilen güzergahlar bildirilmeden yapıldı. Ancak iniş yeri sorunun çözülemediği için büyük şirketler ve birçok usta pilot Kaş'tan Fethiye'ye gitti.

Bu isimlerin yerlerine gelen daha amatör pilotların yaptıkları hatalar ve kazalar sonucu Kaş Kaymakamlığı kesin olarak yamaç paraşütünü 10 Haziran 2022 tarihinde yasakladı.

UYGUN ALAN ARANIYOR

Kaş'ın en temel özelliklerinden birisi olan yamaç paraşütünün tekrar başlaması için uygun bir iniş yerinin ayarlanması yeterli olacak. Bunun için yamaç paraşütü şirketleri Büyükçakıl bölgesindeki Orman İl Müdürlüğü'ne ait bir alanın uygun olduğunu söyledi. Kaymakamlık ve belediye ile bu alan için görüşmeler devam ediyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.