Ünlü otelin sahipleri gözaltına alındı

Bünyesinde Kervansaray otellerinin de olduğu Kervansaray Holding'in Yönetim Kurulu eski Başkanı Selim Sayılgan babası Ertan Sayılgan ile birlikte silahlı adamlarıyla Kervansaray Lara otelini bastıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

13/11/2019 12:19
Ünlü otelin sahipleri gözaltına alındı

Geçtiğimiz pazar günü sabah saatlerinde baba Ertan ve oğlu Selim Sayılgan 5 araba ve bir kısmı silahlı yaklaşık 15 adamı ile şirkete ait Kervansaray Lara Oteli'ne geldi. İddiaya göre, otelin en dış nizamiye kapısından zorla otele girmeye çalıştılar.

Güvenliklerin engel olmak istediği şüpheliler personelin üzerine araç sürdü. Personeli tehdit eden şüpheliler iddiaya göre otel yönetimini ele geçirmeye çalıştı. Olay 2 güvenlik görevlisi yaralandı.

Olay kısa süre ardından polis ekiplerine bildirildi. Sabah'ta yer alan habere göre, şikayet üzerine harekete geçen ekipler aralarında iş adamı Selim Sayılgan'ın da bulunduğu şüphelileri gözaltına aldı. Bir şüphelinin kendilerine engel olmak isteyen güvenlik görevlilerini silahla tehdit ettiği ileri sürüldü.

"Gücün yetiyorsa çıkar"

Emniyete ifade veren otel güvenlik müdürü İslam Cin olayı şu şekilde anlattı: "10 Kasım 2019 günü saat: 09:30 sıralarında otelde giriş nizamiye kapısında bulunduğum sırada kapıya 4 ya da 5 aracın geldiğini gördüm. Kapı bariyeri bir önceki aracın geçmesinden dolayı açıktı. Güvenlik arkadaşların dur ikazına rağmen araçlar hızlı bir şekilde nizamiye kapısından giriş yaptıkları sırada araçların önüne geçtik.

Amacımız araçların nizamiyede kayıt yaptırmaları ve ne amaçla geldiklerini öğrenmekti. Fakat araçlar bizim dur ikazımıza uymadılar ve beraber çalıştığımız kapı koruma güvenlik görevlisi arkadaş beyaz renkli aracın motor kaputuna asılı kaldı ve o şekilde lobi giriş kapısı bölgesine kadar gitti. Otel lobi kapısından içeri girdiğimde, araçlar ile gelen şahısların otel yönetim kurulu başkanının babası, kardeşi ve beraberindeki şahıslar olduğunu öğrendim.

Otelde kargaşa olmaması için şahıslara müdahale etmedim

Ben bu şahıslara ve beraberindeki şahıslara otele bu şekilde izinsiz girilemeyeceğini ve çıkmaları gerektiğini söyledim. İçlerinden birileri bana 'Gücün yetiyorsa çıkar' dedi.

Ben de otelde kargaşa olmaması için şahıslara müdahale etmedim ve polisi arayarak yardım istedim. Gelen polisler şahıslara gerekli müdahalede bulundu. Otele ait güvenlik kamera görüntülerini polis ekiplerine teslim ettim."

Gözaltına alınan şüpheliler emniyete sevk edildi

Emniyette ifadeleri alınan Selim ve Ertan Sayılgan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen aralarında noter ve katiplerinin de bulunduğu başka bir suç örgütü soruşturmasında 'Dolandırıcılık', 'Sahtecilik' ve 'Rüşvet verme' suçlarından yakalanma kararı bulunduğu gerekçesiyle Ankara'dan gelen ekiplerince gözaltında oldukları sırada teslim alınarak Ankara'ya götürüldüler. Şüphelilerin halen Ankara'da gözaltında bulunduğu öğrenildi.

Manipülasyondan tutuklanmıştı

Selim Sayılgan, daha önce de  'manipülasyon' (hileli yönlendirme) suçundan yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 7 gün hapis cezası almış ve bu nedenle tutuklanmıştı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Selim Sayılgan hakkında 'manipülasyon' suçlamasında bulunmuş, bunun üzerine savcılık tarafından, hakkında, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet suçundan dava açılmıştı.

Cezası ertelenmişti 

Mahkemede yapılan yargılama sonucunda Sayılgan, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış, sanığın eylemini zincirleme işlemesini de dikkate alan mahkeme cezayı arttırarak 3 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 125 gün adli paraya çevirmişti.

Mahkeme hakimi, sanık Sayılgan hakkında erteleme ve seçenek yatırımlarını uygulamamış  tutuklanmasına karar vermişti. Kararın ardından Sayılgan 5 Mayıs 2019’da İstanbul'da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Otelleri Kilit Grubu kiralamıştı

Sahiplerinin baskın yaptığı iddia edilen Kervansaray Grubu’nun otelleri icra yoluyla satışa çıkartılmış, müşteri bulunmadığı için Lara ve Kundu otellerinden Antalya Lara ve Kundu’daki iki oteli, bünyesinde Crystal Hotels, Nirvana Mediterranean ve Amara markaları da olan Kilit Hospitality Group’un ana şirketi Galeri Kristal Grubu’na kiralamıştı.

Yorumlar