Alan Başkanlığı da bunu yaparsa... ‘UNESCO heyeti’ dediler turist kafilesi çıktı

Kapadokya’da peri bacalarının ortasından geçen yola izin vermesi ile gündeme gelen Kapadokya Alan Başkanlığı şimdi de kurmaca bir ziyaretle gündeme geldi. Kapadokya Alan Başkanlığının, Çekya Cumhuriyeti Büyükelçilik yetkilileri ve bir tane UNESCO üyesinin bulunduğu heyeti kendilerini ziyaret edip olumlu görüş veren UNESCO heyeti gibi yansıttığı ortaya çıktı.

22/10/2022 13:07
Alan Başkanlığı da bunu yaparsa... ‘UNESCO heyeti’ dediler turist kafilesi çıktı

Peri bacalarının arasından yol geçirilmesi konusunda tepkilerin odağında olan Kapadokya Alan Başkanlığı, turistik bir gezi için Kapadokya’da olan Çek Cumhuriyeti’nden bir heyeti UNESCO heyeti gibi gösterip kendisine ‘tam not’ aldırdı. Heyetin turistik gezi yapan Çek Cumhuriyeti’nden bir heyet olduğu ortaya çıktı.

UNESCO TÜRKİYE MİLLİ KOMİSYONU: ZİYARET YAPMADIK

Gazetelerde yer alan ‘UNESCO’dan Alan Başkanlığına tam not’ başlıklı haberlerle ilgili UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ise UNESCO’nun Alan Başkanlığına resmi bir ziyaretinin söz konusu olmadığını ve haberlerdeki heyetin UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile bir ilgisinin bulunmadığını açıkladı.

Evrensel’den Özer Akdemir’in konuyla ilgili görüşüne başvurduğu Kapadokya Alan Başkanlığı'ndan, “Numaranızı bırakın, size dönelim” yanıtını geldi. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğinden yetkili ise, “Şu anda resmi bir görüşme var, o nedenle sizi yetkili birisiyle görüştüremeyeceğim. Pazartesi arayın” dedi.

‘ONLAR ÇEK CUMHURİYETİNDEN TURİSTİK GEZİ İÇİN GELEN BİR HEYET’

UNESCO Türkiye Milli Komisyonundan bir yetkili bu ziyaretin UNESCO ile ilgisinin olmadığını dile getirdi. Adını vermek istemeyen yetkili; “Oradaki heyet UNESCO Milli Komisyon heyeti değil. Onlar Çek Cumhuriyetinden gelen bir heyet. Yani bizim UNESCO Milli Komitesi heyeti orada yer almıyor. O yüzden birazcık yanlış yapılmış bir haber. Yani sanki bizim heyetimiz gitmiş ve onaylamış gibi gözüküyor, öyle değil aslında” dedi.

Çek heyetinin Kapadokya Alan Başkanlığı ziyaretini kendilerinin de dolaylı yoldan öğrendiklerini belirten yetkili; “Nasıl öyle bir toplantı oldu, nasıl UNESCO heyeti adı altında yayımlandı bu haberler bilmiyorum” diye konuştu.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.