TÜRSAB'tan MITT Moskova çıkarması

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), 12 Mart'ta başlayan ve bugün sona erecek olan MITT Moskova Fuarı'na geniş bir heyetle katılım sağladı.

13/03/2019 23:14
TÜRSAB'tan MITT Moskova çıkarması

MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı, 12 Mart 2019 tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’da kapılarını açtı. Fuarda Türkiye stantları büyük ilgi çekti. Rusya seyahat pazarının en büyük buluşması olan MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı’na Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) adına; Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Başkan Yardımcısı Bedirhan Bayka, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Özden, Mehmet Nezih Hacıalioğlu ve Alanya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Bilal Korkmaz, Kapadokya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Aysel Atak, Kuzeydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Kürşat Özeken, Trakya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Orhan Çebi, Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, Strateji Koordinasyon ve Planlama Grup Başkanı Levent Demirel ile Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat katıldı.

Fuarın ilk günü, özellikle Rusların Türkiye’deki favori destinasyonu Antalya’ya Rus tur operatörleri ve seyahat acentalarının ilgisi yoğun oldu. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya; 2018 yılında Rusya’dan Türkiye’ye 5.9 milyon Rus ziyaretçinin tatil için geldiğini hatırlatarak, 2019 yılına turizm sektöründe Rusya pazarının yükselişle başladığını vurguladı.

Rus tur operatörleri Türkiye kapasitelerinin üzerine çıktı

Geçen yıl 4 milyon 651 bin Rus ziyaretçinin tatil için Antalya’yı tercih ettiğini belirten Bağlıkaya, bu yıl Rus tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik kapasitelerinin üzerinde piyasaya çıktıklarını ifade etti. Seyahat acentalarının hedefinin 2019 yılında 6 milyondan fazla Rus turisti ülkemizde ağırlamak olduğunu vurgulayan Bağlıkaya; “Moskova Uluslararası Turizm Fuarı da Türkiye için önemli bir fuar. Bu fuarda da TÜRSAB olarak yerimizi aldık. Seyahat acentalarına burada diğer iş ortaklarıyla buluşma imkanı sunuyoruz.

Rusya pazarından geçen seneye kıyasla bu yıl yüzde 10 ila 15 oranında bir artışla 6 milyonun üzerinde turist bekliyoruz. Rusya, Türkiye için tartışmasız en önemli pazar. İlişkilerimiz iyi olduğu müddetçe de her geçen gün ülkemize gelen turist sayısının artacağı  bir pazar. Türkiye, Ruslar için çok uygun bir tatil noktası. İki ülkenin yakınlığı, vize kolaylığı hem de tatil köylerinin ve otellerin Rus müşterilerin zevk ve tercihlerine göre hazırlanmış olması önemli unsurlar. Dolayısıyla Türkiye ve Rusya arasındaki bu turizm ilişkisi artarak devam edecek” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı heyetiMITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı kapsamında hazırlanan TÜRSAB standını ziyaret etti.

TÜRSAB'A MITT MOSKOVA'DA ÖDÜL

175 metrekare büyüklüğündeki TÜRSAB standı, MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı’nda en çok ziyaret edilen stantlar arasında yer aldı. MITT Moskova Fuar Yönetimi tarafından düzenlenen törende fuarın en başarılı stantları ödüllendirilirken, TÜRSAB da ödül kazanan kurumlar arasında yer aldı. Bu yıl fuara ilk defa katılım gösteren kurumların stant tasarımları dikkate alınarak yapılan değerlendirme neticesinde TÜRSAB standı "En İyi Stant” ödülüne layık görüldü.

Fuara katılan TÜRSAB Heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Rusya Büyükelçisi Mehmet Samsar ve diplomatlarımız ile akşam yemeği organizasyonunda bir araya geldi. TÜRSAB'ın düzenlediği yemeğe katılan Büyükelçi Mehmet Samsar'a yeni görevinde başarılar dileyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, günün anısına bir plaket takdim etti. MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı 14 Mart’ta sona erecek.

 

Yorumlar