TÜRSAB’tan Bakan Ersoy'a... Mevcut TÜRSAB yönetiminin KOMER inşaat süreçleriyle hiçbir ilgisi yoktur

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “Kuşadası Kongre Merkezi (KOMER)” ile ilgili yaptığı açıklamaya cevap verdi.

22/11/2021 16:48
TÜRSAB’tan Bakan Ersoy'a... Mevcut TÜRSAB yönetiminin KOMER inşaat süreçleriyle hiçbir ilgisi yoktur

TÜRSAB’tan yapılan yazılı açıklama aynen şöyle:

21 Kasım 2021 günlü gazetelerde yer alan meslek örgütümüz ve üyelerimizin itibarını zedeleyen Kültür ve Turizm Bakanı’nın beyanatı nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği hasıl olmuştur. 

Sayın Bakanın açıklamasına konu durum ve olaylara ilişkin önemli gerçekler aşağıda yer almaktadır:  

1- Kuşadası Kongre Merkezi (KOMER) inşaatına Ak Parti iktidarı zamanında, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Sayın Atilla Koç döneminde başlanmış, inşaat Eski Bakan Sayın Ertuğrul Günay zamanında tamamlanmış ve tesis Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2013 yılında bizzat açılmıştır. Bu süreçlerin tamamı TÜRSAB’ın bir önceki başkanı döneminde yaşanmıştır. Mevcut TÜRSAB Yönetimi ve Başkanı, eski yönetim ve başkana karşı seçim kazanarak o dönemi sona erdirmiştir.

2- Kuşadası Kongre Merkezi yatırımının tüm safhalarında, inşaat dahil, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri yönetim kurullarında aralıksız olarak görev yapmıştır. Mevcut TÜRSAB yönetiminin KOMER inşaat süreçleriyle hiçbir ilgisi olmamıştır.

İnşa döneminde yaşananlarla ilgili sorumluluk o dönemin yöneticilerinde olup, Bakanlık, temsilcileri aracılığıyla tüm süreçlerde yer alan kurumlardan biridir. Bu açıklamaları ile sayın Bakan kurum olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile o dönemlerin iktidarını da suçladığının farkında değildir. TÜRSAB seçimlerinde yönetimin değişmesini takiben, 2018 yılında oluşturulan yönetim kurulunda da Bakanlık iki üye ile yer almış, ancak 2019 yılında Sayın Bakan’ın talimatıyla Bakanlık temsilcileri istifa ederek şirketin kayyuma teslim edilmesine neden olmuşlardır.

3- KOMER yatırımında yatırımın yaklaşık %70’i TÜRSAB iştirakleri aracılığıyla gerçekleşmiştir.  Bugün Bakanlığın KOMER’den alacağı yokken TÜRSAB iştiraklerinin yıllardır devam eden 70 milyon TL’den fazla alacağı mevcuttur. KOMER yatırımı, TÜRSAB’ın mevcut borçlarının temel sebebidir.

4- TÜRSAB ve iştirakleri, yönetimin devri ile birlikte Firuz Bağlıkaya yönetimince denetime tabi tutulmuş, tespit edilen usulsüzlükler için yargıya ve Bakanlık başta ilgili makamlara konu aksettirilmiştir.

5- TÜRSAB, Kuşadası Kongre Merkezi’nin Türk turizmine kazandırılması için çalışmakta ve Bakanlık başta olmak üzere tüm paydaşları katkıda bulunmaya davet etmektedir.

Meclis çatısı altında ifade edilenlerin mevcut yönetim açısından içerdiği büyük haksızlığa gereken cevabı verip kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmek, sektörümüze emek vermiş ve vermekte olan turizm kahramanları seyahat acentalarının meslek örgütü TÜRSAB’a ve üyelerine karşı sorumluluğumuzdur. 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ (TÜRSAB)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.