TÜRSAB’dan yasal düzenleme talebi... Acenteler iş yapamaz hale geldi

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, acentalara ilişkin ana sorunların yasal yollarla çözülebileceğini ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu konuda "Acentelerin düzenlenmesine gerek yok" dediğini ifade etti.  

20/11/2022 20:49
TÜRSAB’dan yasal düzenleme talebi... Acenteler iş yapamaz hale geldi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, yapılacak seçimler öncesinde yeniden aday olduğunu belirterek, Bodrumlu turizmcilerle bir araya geldi. TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Yüksel Arslan ve yaklaşık 60 acenta yöneticisinin katıldığı toplantıda konuşan Bağlıkaya, seyahat acentalarının çok önemli 4-5 ana sorunu olduğunu ve bununda yasalarla çözülebileceğini belirtti.

Bağlıkaya açıklamasında, “Bizim için önemli olan seyahat acentelerinin görevlerini herhangi bir engelleme olmadan yapabilmeleri, bunun içinde gerekli yasal düzenlemeleri yapıyoruz. Yeni dönemde, kaçak, tur transferleri uçak biletleri (1618 sayılı yasa) ile ilgili düzenlemeler yapmamız gerek, yoksa sektör işini yapamaz hale geldi” ifadelerini kullandı.

‘HERKES KENDİ İŞİNİ YAPARSA GERGİNLİK YAŞANMAZ’

Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un bakan olduğunda seyahat acentaları ile ilgili yasal düzenlemelerin, acentalarin isteği doğrultusunda yapılacağını söz verdiğini hatırlatarak Bakanlığın düzenlemeye gerek olmadığını düşündüğünü belirtti.

Bağlıkaya, Sözcü'den Yaşar Anter imzalı haberde, “Bakanımız bunu yerine getirmediği içinde bizde zaman zaman acentaların bu taleplerini dile getirmek zorunda kalıyoruz. Yoksa herkes kendi işini yaparsa bizde gerginlik yaşanmasını istemeyiz” dedi.

Bağlıkaya şöyle devam etti, “Bakanlığın acentaların düzenlemesi ile ilgili negatif bir görüşü var. Bunun gerekli olmadığını söylüyor. Ancak 14 bin seyahat acentası bunu bekliyor. Bakanlık bunu görmezden gelebilir ama biz sektörün temsilcisiyiz biz bu sıkıntıyı görmezden gelemeyiz” dedi.

‘AVRUPA ÖLÇEĞİNDE ÇOK GERİDEYİZ’

Bağlıkaya, Rusya krizine rağmen beklenenden daha iyi bir sezon geçirdiklerini belirterek “Rus vatandaşlarının başka ülkelere seyahat edememesi Türkiye'ye yaradı. THY'da güzel bir operasyon yaparak Rus turistleri taşıdı. Alternatif pazarlarımızda da ciddi artışlar oldu” dedi.

“Ancak Avrupa ölçeğine baktığımızda oldukça gerideyiz. 2023 yılında turizm sezonunun daha iyi geçeceğine inanıyoruz” ifadelerini de kullanan Bağlıkaya, “Şu anda 2023'ün fuarlarına başlamadık ama rezervasyon konusunda iyi sinyaller alıyoruz” diye konuştu.

Bağlıkaya, 26 Kasım 2022 tarihinde yapılacak Olağan Genel Kongre’de acente yöneticilerinin 1618 sayılı yasada değişmesi istenilen kanun maddelerini oylamaya sunulacağını belirtti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.