Türkiye'yi Rusya'da ikinciliğe düşüren rakip şaşırttı

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat acentesi Tutu.ru araştırmaları, bu yıl ülkedeki bağımsız turistlerin en sık uçtuğu destinasyonları açıkladı. Bu yılın ikinci çeyreğinde yurt dışına seyahatlerde lider ülke Belarus olurken, geleneksel liderliğini kaybeden Türkiye ise, ikinci sırada yer aldı.

11/07/2022 21:00
Türkiye'yi Rusya'da ikinciliğe düşüren rakip şaşırttı

Analistlere göre, yılın ilk yarısında Rusların yüzde 87’sinin iç hatlarda seyahat gerçekleştirdiği kaydedilirken, yüzde 13’ü dış hatlarda yolculuk yaptı. Bağımsız turistlerin seyahat ettiği popüler destinasyonlar arasında lider başkent Moskova olurken, ikinci sırada St. Petersburg, üçüncü sırada ise, Rusya’nın güney şehri Soçi yer aldı.

En popüler güzergahlar sıralamasında Soçi’yi Mineralnye Vody ve Kaliningrad yolculukları izlerken, toplamda satılan uçak biletlerinin yüzde 43’ünün belirtilen  şehirler için satıldığı ifade edildi.

Uzmanlar, bu yıl Ekaterinburg, Ufa, Mahaçkale, Novosibirsk ve Krasnoyarsk destinasyonlarının iç hat uçuşlarında ilk kez reytinge girdiğine işaret ederken, bağımsız turistler için ortalama uçak bileti maliyetinin kişi başı tek yön 7 Bin 575 Ruble olarak kaydedildiğini ekledi.

Nisan-Haziran döneminde yurt dışına seyahat eden Rus turist sayısı son üç yılın rekorunu kırdı 

Yakın zamanda Rusya’nın en büyük cep telefonu operatörlerinden olan Megafon’un araştırmaları, Nisan-Haziran 2022 döneminde yurt dışına seyahat eden Rus turist sayısının son üç yılın rekorunu kırdığını gösterirken, bununla birlikte bu rakamların hala pandemi öncesi 2019 yılı sonuçlarından yüzde 50 daha düşük olduğunu ortaya koymuştu.

Megafon hattı kullanıcılarının yurtdışı kullanım (roaming) istatistiklerinin analizine dayanan şirket araştırmasına göre, bu yılın ikinci çeyreğinde yurt dışına seyahatlerde lider ülke Belarus olurken, geleneksel liderliğini kaybeden Türkiye ise, ikinci sırada yer aldı.

En fazla yurtdışı seyahati yapılan ülkeler listesinin üçüncü sırasında yüzde 52 artışla Kazakistan bulunurken, 2019 yılında Türkiye’nin reytingin tartışmasız tek lideri olduğu, Belarus’un ikinci ve Finlandiya’nın ise ilk üçte yer aldığını hatırlatan Megafon uzmanları, Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısının 2019’a kıyasla yarı yarıya azaldığına da dikkat çekiyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.