Türkiye'ye vize engeli... Başvurularda 10'uncu madde krizi

Son zamanlarda Schengen vizesi için başvuru yapan vatandaşlar, belgeleri eksiksiz olmasına rağmen konsolosluklardan ret yanıtı alıyor.

18/10/2022 21:28
Türkiye'ye vize engeli... Başvurularda 10'uncu madde krizi

10'uncu maddeyi gerekçe gösteren konsolosluklar, şirket sahipleride dahil birçok kişiyi kapıdan geri çeviriyor. Peki Schengen vizesinde 10. maddenin içeriği ne?

Avrupa seyahati için Schengen vizesi başvurusu yapan vatandaşlar, belgelerini tamamlaması ve şartları eksiksiz yerine getirmelerine rağmen 10. madde nedeniyle konsolosluklardan ret yanıtı alıyor. Üstelik alınan ret yanıtı başka ülkelere başvuruları da etkiliyor.

10'uncu madde ne?

Ret cevabına gerekçe olarak gösterilen 10 madde ise, planlanan kalışa ilişkin gerekçenin inandırıcı olmadığı ve seyahat amacının net olarak belirtilmediği anlamına geliyor.

Şirket sahipleri de onay vermiyorlar

Ancak 10. maddeden ret cevabı alanların içinde tüm belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış; buradaki mal varlığını ve şirketlerini e dayanak olarak göstermiş kişiler de var.

Show Haber'de yer alan habere göre; Schengen vizesi için başvuru yapan bir iş adamı "600 çalışanımız var şirketimizde. Her şeyimiz yasal. Tüm evraklarımız tamamken ret aldık" diye konuştu.

Başka ülkelere başvuruları da etkiliyor

Öte yandan 10. maddeden alınan ret yanıtı başka ülkelere başvuruları da etkiliyor.

Vatandaşlar, söz konusu sorunun diplomatik olarak bir an önce çözülmesini bekliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.