Türkiye turist sayısında dünya 3'üncüsü olabilir

NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, Türkiye'nin bu yıl ağırladığı turist sayısı bakımından dünyada 3'üncüsü olabileceğini söyledi.

30/10/2022 22:57
Türkiye turist sayısında dünya 3'üncüsü olabilir

Recep Yavuz, yılın son iki ayına girildiğini, ülkeler gelen turist sayılarını 2019 yılına  göre gerçekleşen kayıp oranında Dünya Turizm Örgütü'ne bildirdiğini ifade etti.

Dünya Turizm Örgütü  bu verilerden yola çıkarak ilk 7 ayın sonundaki resmi rakamlarını yayınladığını hatırlatan Yavuz, ''Yılın ilk 7 ayında 2019 yılına göre tek haneli kayıp yaşayan sadece 3 ülke var. Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 3, Türkiye yüzde 7 ve Danimarka yüzde 8. Japonya, Tayland, Malezya, Honkong gibi Asya ülkeleri ise yüzde 80 lerin üzerinde kayıpla, turizm sahnesinden kayboldular. Çin ve Rusya hakkında bir veri yayınlanmadı'' dedi.

Türkiye dünya üçüncüsü olabilir

İlk 7 aylık verilerilerine bakıldığında ortaya bazı sonuçların çıktığını vurgulayan Recep Yavuz, şunları söyledi:

''İspanya'nın Fransa'yı, Türkiye'nin de İtalya'yı geçmiş olması büyük bir olasılıkla gerçekleşecek ve Türkiye İspanya ile Fransa'nın ardında 3. sıraya yerleşecek. 2019 yılında 6. sırada olan Türkiye'nin bu yükselişinde Çin'in tamamen kapanması ve Amerika, İtalya gibi ülkelerin Pandemideki kaybının yüksek olması ve de Türkiye'nin 2 yıllık pandemi sürecinde kaybı kontrol edebilmesi yatıyor.

Dünya birincisi olan Fransa 2022 yılında  30 milyon turist kaybederken, İspanya 15 milyon, İtalya ise 18 milyon daha az turist almış olacak. Türkiye ise 2019 a göre 4 milyon daha az turist almış olacak.

Burada mevcut olmayan Ağustos-Eylül ve Ekim verileri çok önemli

Burada mevcut olmayan Ağustos-Eylül ve Ekim verileri çok önemli. Görebildiğim kadarı ile o dönemlerde İspanya, İtalya, Türkiye, Portekiz ve biraz da Yunanistan yoğun geçiyor. Kasım ve Aralık artık sonucu değiştirecek bir veri yaratmaz.

Bu simulasyon Dünya Turizm Örgütü ( UNWTO ) verilerden yararlanarak oluşturuldu. Böyle bir sıralamanın da büyük bir olasılıkla gerçekleşeceğini öngörüyorum. UNWTO bu tarz sırlamaları en erken 5-6 ay sonra yapacaktır. Oysa Turizm canlı ve heyecanlı bir sektördür ve dinamik, hızlı verilere ulaşmak ister. Bu öngörümü UNWTO ya göndereceğim.''


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.