Türkiye turist artışında Avrupa şampiyonu oldu

Avrupa seyahat pazarında bu yıl turist sayısını en çok artıran iki ülkenin Türkiye ve Yunanistan olduğu belirtildi.

10/09/2022 15:20
Türkiye turist artışında Avrupa şampiyonu oldu

Yüksek yaz sezonunda (temmuz-ağustos) Türkiye ve Yunanistan'ın 2019 rakamlarını geride bıraktığı açıklandı. Uçak bileti veri şirketi ForwardKeys'in açıkladığı rakamlara göre, yüksek sezonda Türkiye 2019'un yüzde 9, Yunanistan ise yüzde 2 üzerine çıktı. Buna karşın Slovenya yüzde 7, İzlanda yüzde 8 ve Portekiz yüzde 10 geriledi.

"Havacılık sektörü ilkbahar sonunda ve yaz başındaki seyahat talebine cevap vermesi durumunda Avrupa destinasyonları daha fazla ziyaretçi alabilirdi." denilen raporda, hava yolu şirketlerindeki ve havalimanlarındaki personel eksikliği nedeniyle yüzde 5 yolcu kaybı yaşandığı kaydedildi.

ŞEHİRLERİN ŞAMPİYONU İSTANBUL

Uçak varışlarında en iyi performansı yüzde 2 artışla İstanbul'un gösterdiği belirtilen ForwardKeys raporunda, Atina'nın (Yunanistan) yüzde 7, Reykjavik'in (İzlanda) ve Porto'nun (Portekiz) yüzde 8 ve Malaga'nın (Portekiz) yüzde 13 düşüş kaydettiği belirtildi.

TÜRKİYE NEDEN LİDER?

ForwardKeys, Türkiye'nin yaşadığı büyüme ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: Türkiye'nin gösterdiği güçlü performansın lokomotifi Türk Lirasındaki değer kaybının devam etmesi ve Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa ülkelerinin çoğuna direkt uçamayan Rusların sadece Türkiye'ye gidebilmesi.

İSPANYA 2019'UN YÜZDE 23 GERİSİNDE

Verilere göre, 2019 yılının yüksek sezon dönemi ile kıyaslandığında İngiltere'nin yüzde 33, İspanya'nın yüzde 23, İtalya'nın yüzde 32, Fransa'nın yüzde 35 ve Almanya'nın yüzde 39 geride olduğu görülüyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.