Türkiye tatili fiyatlarının artması Rusya'da enflasyonu yükseltti

Kasım ayının son haftasında Rusya'da haftalık fiyat artışı yüzde 0,46 ile 2019'un başından beri en yüksek rakama ulaştı. Resmi istatistik kurumu Rosstat'ın açıklamasına göre, bu sert sıçramanın başta gelen nedenlerinden biri, Türkiye'ye seyahat maliyetinin yeni yıl öncesinde büyük artış göstermesi.

02/12/2021 14:39
Türkiye tatili fiyatlarının artması Rusya'da enflasyonu yükseltti

Kasım ayının son haftasında Rusya'da haftalık fiyat artışı yüzde 0,46 ile 2019'un başından beri en yüksek rakama ulaştı. Resmi istatistik kurumu Rosstat'ın açıklamasına göre, bu sert sıçramanın başta gelen nedenlerinden biri, Türkiye'ye seyahat maliyetinin yeni yıl öncesinde büyük artış göstermesi. Çünkü bir süredir Rusya’nın enflasyon sepetinde, yurt dışı tatil kalemi olarak Türkiye de yer alıyor.

Federal Devlet İstatistik Servisi, 23-29 Kasım 2021 haftasında Rusya'da tüketici fiyatlarının yüzde 0,46 arttığını, bunun önceki haftaya göre iki kat daha hızlı artış (yüzde 0,20) anlamına geldiğini duyurdu.

Türkiye'ye yılbaşı tatili turlarının maliyeti yüzde 55 arttı

Böylece enflasyon yıl başından 29 Kasım'a kadar yüzde 7,51’ye ulaşırken, son bir yıllık rakam da yüzde 8,38’i geçti. Türkrus'ta yer alan habere göre Rosstat, Kasım ayının son haftasındaki rekor artışın ana nedenlerini açıklarken, Türkiye'ye yılbaşı tatili turlarının maliyetinin yüzde 55 oranında yükselmesine atıf yaptı.

Diğer faktörler olarak, bir haftada tavuk yumurtası ve buğday ununun  yüzde 1,11, ekmeğin yüzde 0.57, sosisin yüzde 0.51 oranında zamlanmasına dikkat çekildi. Raporda Türkiye turlarının maliyetinin yılbaşından bu yana yüzde 89 oranında arttığı savunuldu.

Enflasyon hesabında satın alınan yabancı turizm hizmetlerinin yüzde 1,6'lık bir paya sahip 

Enflasyon hesabında satın alınan yabancı turizm hizmetlerinin yüzde 1,6'lık bir paya sahip olduğu, bu hesaplamaya sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda Yunanistan, İspanya, Tayland dahil diğer popüler destinasyonların da dahil olduğu vurgulandı.

Rosstat'a göre, Kasım ayının son haftasında yüksek enflasyonda dolar ve euronun rubleye karşı yüzde 2,1 değer kazanması da etkili oldu.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.