Türkiye tüm pazarlara mucizevi bir dönüş yaptı

Dünyada turizm hareketliliği gerçekten çok hızlandı. Otel yatırımlarındaki artış, ürün çeşitliliğindeki çılgınlık, pazarlama teknolojilerindeki sihirbazlık durmak bilmiyor.

Hüseyin Baraner 08/11/2018 11:49
Türkiye tüm pazarlara mucizevi bir dönüş yaptı

WTM Londra fuarına kaç kere gittim hatırlamıyorum, salonları bu zamana kadar, bu kadar dolu hiç görmemiştim. Salonları gezerken etrafa baktığımda ciddi olarak çalışan, koşturan onbinlerce turizm profesyonelini görüyordum.

Dünyada turizm hareketliliği gerçekten çok hızlandı. Otel yatırımlarındaki artış, ürün çeşitliliğindeki çılgınlık, pazarlama teknolojilerindeki sihirbazlık durmak bilmiyor.

Sizlere yazmak istediğim çok konu var. Hemen Türkiye ile başlayalım: Kimse bu kadar çabuk beklemiyordu, Türkiye pazarlara mucizevi bir dönüş yaptı.

Türkiye pazarlara mucizevi bir dönüş yaptı

WTM’de Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’u dinliyoruz: "Türkiye 2019'da yaklaşık 50 milyon turiste ev sahipliği yapacak, şu an satışlarda ve Türkiye'ye gelen İngiliz turist sayısında yüzde 30-35 arası artış var, gelecek yıl toplamda yüzde 23 artış bekliyoruz. Bakanlığın bütçesini artıracağız. U.K. ve Almanya ana tanıtım noktalarımız olacak” diyor emin ve profesyonel bir duruşla.

Hemen sonra İspanya standında eski dostlar ile görüşüyorum. Brexit’ten en çok zarar görecek ülke İspanya.

Mayorka panikte!  

"Son iki yılı iyi yönetemedik, müşteri yön değiştirdi. Türkiye, Mısır ve Tunus’a döndü. Golfçüler tercihini yine Türkiye'den yana kullanıyor. İyi ki Türkler Rugby yatırımı yapmadılar" diyen İspanyol turizmciler ile beraber kahvemi içtim. 

İspanya’nın başarısına kadeh kaldırdılar

Aynı günün akşamı meşhur King salonunda ikiyüze yakın İspanyol turizm patronu, eyalet turizm bakanları, belediye başkanları ve davetliler, İspanya’nın başarısına kadeh kaldırdılar. Yapılan konuşmalarda, “81 milyon turiste ulaştık , en iyi biziz kaliteden ve sürdürebilirlikten taviz vermeyeceğiz. Komplekslerimizden arınalım, En iyi turizm ülkesi biziz, buna inanmalıyız , kendimizi suçlamayı bırakalım" sözleri duyuluyordu.

Öğlen vakti Yunanlı dostların standındayım: Hepsi keyifli. “32 milyon turiste ulaştık, nüfusumuz üç katı turist getiriyoruz, daha turist gelmeden vergisini de Atina’ya ödüyoruz. Alexis Zorbas devri artık bitti. Avrupa makamları bizi hesap kitap adamı yaptı. Ancak mutluyuz, işler çok iyi. Türk müşterilerimize her zaman yerimiz var. Onlara özel indirim yapacağız, harika bir tatil yaşatacağız. Ayrıca, yeni turizm bakanınız Ersoy'un çalışmaları bizi heyecanlandırıyor.

Zengin kültür turisti iki yakayı da ihya eder

Türkiye’nin tarih ve ören yerlerine verdiği önemi artırması ve özellikle İstanbul Boğazı'nın değişik noktalarında yapılacak kruvaziyer limanları, Ege’yi uçurur. Zengin kültür turisti iki yakayı da ihya eder” diyerek, beni uğurladılar. Bir Yunan arkadaş ile Kıbrıslı Rumlar'ın tarafına geçtik.

Kuzey Kıbrıs’ta açılan yeni lüks otellerin başarısı, Rum  kesimini ateşledi Turizm Bakanı Yiorgos Lakkotrypis fuarda yaptığı konuşmayla, Rumlara moral vermiş. Rum bakanın, "Kıbrıs turizmcileri olarak, tur operatörlerini ve havayollarını ile daha sıkı çalışacağız, yeni marinalar, golf sahaları ve kumarhaneneler gibi büyük yatırımları hızlandıracağız.

Gerçeği söylemek gerekirse, rekabet gücümüzü kaybettik. 2030 Ulusal Turizm Stratejisi doğrutusunda, pazar payımızı yeniden kazanacağız, daha yüksek kalitede bir destinasyona dönüşeceğiz" şeklindeki sözleri, Rumlara ilaç gibi gelmiş.

Küresel turizm yatırımcıları Brexit’in zigzag çizmesinden  şikayetçi

Geleneksel UNWTO ve WTM Bakanları Zirvesi'nden gelen bazı AB ve İngiliz  bürokratları ile buluşmak için, Türk standında bir toplantı odasını kaptım. 

Yüzleri asıktı. 

Küresel turizm yatırımcıları, siyasi durumdan ve Brexit’in zigzag çizmesinden  şikayetçiydiler. Bürokratlara, küresel turizm yatırımcılarının hükümetler ile çalışmanın "Gorille dans etmek" gibi gördüğü görüşünü içeren sözlerini sordum. Onlar da, "Evet çok kritik alıyoruz kural ve yönetmeliklerin ne olduğunu bilmedikleri için yatırımcılar özellikle yeni teknoloji şirketlerine para koymaktan çekiniyorlar" diye cevap verdiler.

Ayrıca, arkadaşım Pasifik Asya Seyahat Birliği (PATA) Genel Müdürü Dr. Mario Hardy'nin yaptığı konuşmada söylediği, "Genç turizm girişimcilerinin hükümetlerden daha fazla desteğe ihtiyacıları var” sözleri, büyük alkış aldı.

Turizm payını artıramayan tek kıta Afrika

Afrikalı arkadaşlarımla kolkola fuarı dolaşırken, bana şunları anlattılar: “Yeni İstanbul Havalimanı'na, en çok Afrikalı turızmciler seviniyor. İstanbul Havalimanı, Afrika turizmi için bir yeni bir fırsat. Yakında dünya bu hat üzerinden Afrika’ya akacak, Türk Hava Yolları kıtamızda zaten beklenmedik bir mucize yarattı. Afrika’da TK’nın henüz uçmadığı noktalar, piyasalara girmekte çok zorlanıyor."

Başka bir panelde CNN International'dan Richard Quest tarafından yönetilen tartışma, aynı zamanda Afrika'daki turizm endüstrisinin karşılaştığı zorlukları ve fırsatları da ele aldı. Özel sektör panelindeki yatırımcılar, henüz Afrika girişimlerine yatırım yapmadıklarını itiraf etti.

Güney Afrika Turizm Bakanı Derek Hanekom, çok sert çıkış yaptı: "Küresel seyahat endüstrisini, gezegeni yok eden iklim değişikliğiyle mücadelede kolektif olarak liderlik etmeye çağırıyorum.

Turizm endüstrisi, bu gezegeni yok eden aktivitelere hem katkıda bulunuyor, hem de kurban oluyor. Dünyayı sürdürülebilir uygulamalara yönlendiren sektör olalım."

Fuarın en medyatik espirisini Taylandlılar yaptı

Bu yaz Tayland’a bir mağarada günlerce mahsur kalan gençlerin kurtarılmasına yardım eden İngiliz ekibi, fuara davet ettiler. Dünya çapında haber olan olayın kahramanları WTM’de çok ilgi çekti.

Tayland Turizm Bakanı Weerasak Kowsurat yaptığı konuşmada, "Şu dört ilkenin, önümüzdeki yıllarda turizmi ileriye taşıyacağına inanıyorum. 1) Eşitsizlikleri ve Orantısızlığı Azaltmak; 2) Ev sahibi destinasyonun ve orada yaşayan toplumun sürdürülebilirliğini sürekli olarak hedeflemek; 3) Cömertlik ve Nezaket,  4) Güvenlikten Ödün Vermemek" dedi.

Bu yıl WTM’de en rağbet gören yeni turizm yaklaşımları olarak, Peru’nun öncülüğünü yaptığı 'Yumuşak macera' ve dünyanın gürültüsünden kaçanlar için sunulan' Sessiz villalar ve butik oteller' konseptlerini söyleyebilirim.

WTM bir taraftan da IT bilişim merkezine dönüştü

WTM'de küresel DMC’lerin  standlarının heybetinden güçleri belli oluyordu. Sanki tüm Yatak Bankaları ve DMC’ler büyümek, büyümek yine büyümek için kodlamış. Büyümeden para kazanmak  artık onlar için imkansız. Geriye dönüş yoluda tıkalı. Zira yazılımlara bir servet harcadılar. Fonlar ve yatırım ortakları da peşlerinde.

Aynı ürünü birbirinden biraz farklı teknolojilerde sunan şirketlerin aralarındaki rekabet baş döndürüyor, hatta ürkütüyor. Bazı satışlarda sadece kuruş kar hesaplanıyor, müşteri odaklı olmak, küresel çözümsunmak, operasyonel hız, yapay zeka araçları geliştirmek yeterli olmuyor artık. Mutlaka  lokasyonda ve bölgede  hizmet yetisi ve yerel güçü ön plana çıkarmak gerekiyor.

Bu da, küresel olmanın yanında DMC'ler tararafından bölgesel güce yapılan vurguyu destekliyor.  Turizmin mimar ve mühendisleri hep bir ağızdan fuarda,  “Teknoloji olmadan artık dünya turizmi büyüyemez, hatta turizm sektörü bu açıdan diğer sektörlerin ilham kaynağı oldu” diyor.

Son on yılda dünya ve tüketiciler kökten değişti

"Artık seyahat sektörüde Uber'in gibi akıllı interaktif modelleri benimsemeli, Uber'in esnek çalışma sistemi sektörümüz için  büyük fırsat olabilir" diyenlerin sayısı artıyor.

Holidaysplease ve Travel Counselors gibi tatil danışmanı ağırlıklı hizmet veren ve satış yapan  şirketler bu konuda öncü. Homeofis çalışanları serbest meslek sahibi statüsü ile  istedikleri saatte, seçtikleri yerden müşterilere hizmet vererek, tur satışları yapıp para kazanıyorlar.

Hatta bazı homeofisci tatil satış danışmanları belirli aylarda, şirket yöneticilerinden daha fazla kazandıkları için bu işe artık çok daha fazla zaman ayırıyorlar. Uzmanlar ve futuristler, Uber gibi sistemlare karşı tutucu davranmayı 'Hükümetlerin körlüğü' olarak niteleniyor.

Asyalı'lar online hizmetlere Avrupalılar'dan daha çok açık

Vynn Capital'in yönetici ortağı Victor Chua'nın sözleri, “Yapay Zeka Çin'deki hızla yerel bir sektör haline geliyor. Asyalı'lar, Avrupalılar'dan daha çok online hizmetlere açık müşteriler" konuya ayrı bir boyut kazandırdı. WTM, katılan teknoloji firmaları arasında, ayrı bir heyecan yarattı.

Meksika kökenli online satış platformu NexusCube, büyük idda ile satış portalini açtı. Meksika'da lider seyahat yönetim şirketi olan ve 48 destinasyonlarda faaliyet gösteren, daha çok Karayipler ve Orta Amerika uzmanı olan Nexus, yeni bir küresel oyuncu olarak en son teknoloji API'lar aracılığıyla XML entegrasyonları yoluyla müşterilerin ve tedarikçilerin tam entegrasyonunu sağlayacak yeni yazılımı ile için yola çıktı.

Türkiye de bu konuda oldukça iddalı bir ülke

Türkiye de bu konuda oldukça iddalı bir ülke. Odeon Tour DMC artık uluslararası piyasalarda kabul gören bir şirket. Çoğumuz bilmeyiz ama, Antalya bir yazılım ve callcenter merkezine dönüştü. Devletimiz bu şirketlere destek ve teşvik vermekte çok geçikmesine rağmen, o kadar marka olmuş şirketimiz var ki, isimlerini yazmak için sayfa yetmez.

Ayrıca uzun zamandır beklediğimiz, bu iş için büyük teknoloji yatırımı yapan Jolly Tour'un WTM 2019'da en çok konuşulan şirketlerden biri olması bekleniyor.

Londra'da sis yoktu ancak, tüm piyasa hareketliliğe rağmen küresel gelecek bana göre sisli görünüyor. Kim nerede, ne kadar güçlenecek, kim kimi yutacak, kim ayakta kalacak henüz belli değil.

 

 

Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.