Türkiye’de ilk defa turizm öğrencilerine ‘Sanal Otel Simülasyonu’

POYD Bodrum Temsilciliği olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile bir mentorluk anlaşması yaptıklarını belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Bodrum Temsilcisi ve Bodrium Hotel & SPA Genel Müdürü Yiğit Girgin, Türkiye’de ilk defa Sanal Otel Yöneticiliği Simülasyonunu uyguladıklarını söyledi.

13/03/2024 12:14
Türkiye’de ilk defa turizm öğrencilerine ‘Sanal Otel Simülasyonu’

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Bodrum Temsilcisi ve Bodrium Hotel & SPA Genel Müdürü Yiğit Girgin, Girgin, hizmet sektörünün vazgeçilmezi olan insan kaynağı için üniversitelerin çok önemli olduğunu söyledi. Ticaretgazetesi'nde yer alan habere göre, POYD Bodrum Temsilciliği olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile bir mentorluk anlaşması yaptıklarını belirten Girgin, Türkiye’de ilk defa Sanal Otel Yöneticiliği Simülasyonunu uyguladıklarını dile getirdi.

Sanal ortamda gerçekleştirilen program hakkında bilgi veren Girgin, şunları söyledi: “Türkiye’de ilk defa yaşama geçirilen ‘Sanal otel simülasyonu’ ile Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği, Konaklama İşletmeciliği ve Seyahat İşletmeciliği Bölümü öğrencileri ‘yönetici’ olmayı öğreniyor. 2023 güz döneminde ilki gerçekleştirilen bu simülasyonla öğrenciler, mentorların gözetiminde departman müdürlüğü yaptı. Farklı datalar ve senaryolar üzerinden otel yönetimi konusunda uygulamalı online eğitimler aldılar. Sürecin, uygulayarak öğrenmeye dayalı bir konsepti var. Bu eğitimlerin öğrencilerin kariyerinde olumlu etkileri olacak. Otel simülasyon eğitiminin ikincisi için de görüşmelerimiz devam ediyor.”

"Sektörün her sezonda yeni insan kaynağına ihtiyacı var"

Sektörün her sezonda yeni insan kaynağına ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Girgin, İl Kültür Müdürlüğü ve Muğla Valiliğiyle de görüşerek bir CV bankası oluşturmak için çalıştıklarını belirtti; böylece sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağına daha rahat ulaşılabileceğini de sözlerine ekledi. Girgin, konaklama sektörü temsilcileri olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi kariyer günleri etkinliğinde öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya geldiklerini ifade etti.

Her yıl gerçekleşen kariyer günleri etkinliğinde genç turizmci adaylarıyla deneyimlerini paylaştıklarını dile getiren Girgin, “Hizmet sektörü insan odaklı bir sektör olduğu için insan kaynakları anlamında üniversitelerle yakın ilişkiler içindeyiz. Etkinliğe 50’ye yakın otelin yöneticileri katıldı. Öğrencilerle görüşerek onların sorularını cevapladık ve deneyimlerimizi paylaştık. Kariyerlerinde önemli bir basamak olan staj ve sonrası için de başvurularını aldık. Sektörü geliştirmek, gençleri özendirmek ve motive etmek için bilgilendirmeler yaptık” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.