Türkiye Çin'de sosyal medyaya damga vurdu

Çin’in en büyük sosyal medya platformu Yidian da yürütülecek olan “Türkiye’ye Gitmek İçin Çok Sebebim Var” video projesi ile Türkiye, Çin’in sosyal medyasına damgasını vurdu.

05/11/2018 14:56
Türkiye Çin'de sosyal medyaya damga vurdu

Türkiye'nin turistik ve kültürel zenginliğini yerinde göstererek Çin kamuoyunda ülkemizin olumlu algısını güçlendiren Yunus Emre Enstitüsü, çalışmalarına devam ediyor. Gerçekleştirdiği çalışmalar çerçevesinde Çin’in kanaat önderlerini, starlarını, basın temsilcilerini, sanatçılarını ve öğrencilerini "Misafirimiz Olun" projesi kapsamında Ülkemizde ağırlayan Enstitü, eşzamanlı olarak Çin’de çok yönlü Türkiye tanıtım seferliği yürütüyor.

Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle Okçular Vakfı’nca düzenlenen Kemankeş Türk Okçuluğu Sergisi, Çin’in başkenti Pekin’de açıldı. Okçular Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle geleneksel Türk okçuluğunu tüm dünyaya tanıtmak ve ata sporumuza yeni sporcular kazandırmak amacıyla başlatılan Kemankeş Projesi kapsamında "Kemankeş Türk Okçuluğu Sergisi" Çin'in başkenti Pekin'de törenle açıldı.

26 Ekim – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında açık kalacak 

Pekin'deki Olimpik Park'a kurulan ve 26 Ekim – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında açık kalacak Sergi; Türk okçuluk tarihini, Çinli ziyaretçilere tanıtacak. Türk kültürünün yapı taşı olan Türk Okçuluğu’nun dünyaya tanıtımına katkı sağlamaya devam eden “Kemankeş Projesi”, Türkiye ve Çin arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesi anlamında önemli bir rol üstleniyor.

“Türkiye’ye Gitmek İçin Çok Sebebim Var” ile hedef 500 milyon Çinli'ye ulaşmak

Çin’in en büyük sosyal medya platformu Yidian da yürütülecek olan “Türkiye’ye Gitmek İçin Çok Sebebim Var” video projesi ile Türkiye, Çin’in sosyal medyasına damgasını vurdu. Sergi açılış törenin ardından Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Erdoğan, Okçular Vakfı Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Haydar Ali Yıldız ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Pekin’de Çin'in Facebook’u olarak bilinen Yidian’ı ziyaret etti.

Çin’in en büyük ikinci mobil bilgi platformu olan 700 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunan ve günlük 59 milyon kişinin kullandığı Yidian’ın Başkan Yardımcısı Xiaojun Yang ve CEO Ya Li tarafından Türk heyetine Çin’de yürütülen“Türkiye’ye Gitmek İçin Çok Sebebim Var” Video Projesinin sunumu yapıldı. Proje;  kullanıcıların “Türkiye’ye Gitmek İçin Çok Sebebim Var”  başlığı altında gönderdikleri 15 saniyelik videoların Yidian sayfasına yüklenmesi ve kullanıcıların oyları sonunda belirlenecek ilk 10 videonun sahibinin Türkiye’de misafir edilmesini kapsıyor.

Proje, sosyal medyada büyük ilgi görüyor

2018 yılı için ilan edilen “Çin’de Türkiye Turizm Yılı” kapsamında çalışmalarını sürdüren Yunus Emre Enstitüsü’nün Çin’de başlattığı proje, sosyal medyada büyük ilgi görüyor. Yidian Kurumsal İletişim Müdürü Fei Lu da yakın bir zaman önce Yunus Emre Enstitüsü ve Yidian iş birliğiyle, Türkiye’yi tanıtım amaçlı başlatılan video projesine şu ana kadar 150 bin başvuru aldığını, proje tamamlandığında gönderilen video sayısının 1 milyona, yürütülen proje ile 500 milyon Çinli'ye ulaşılmasının hedeflendiğini belirtti.

 

Yorumlar