Türk girişimcilerden Avrupa'da otel avı... Üç ve dört yıldızlı otellerle görüşüyorlar

Türkiye’nin lüks otel işletmecileri uluslararası yatırım danışmanlık şirketleriyle Avrupa atağına geçti. Servus Internetional Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Türkyılmaz, “Kasım 2022’den bu yana 60 Türk şirketi bize Avrupa’da otel satın almak ya da işletmek için süreci yönetmemiz yönünde taleple geldi" dedi.

17/05/2023 12:34
Türk girişimcilerden Avrupa'da otel avı... Üç ve dört yıldızlı otellerle görüşüyorlar

Türkiye’nin lüks otel işletmecileri uluslararası yatırım danışmanlık şirketleriyle Avrupa atağına geçti. Servus Internetional Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Türkyılmaz, “Kasım 2022’den bu yana 60 Türk şirketi bize Avrupa’da otel satın almak ya da işletmek için süreci yönetmemiz yönünde taleple geldi. Hürriyet'ten Yasemin Salih imzalı habere göre, genellikle İngiltere, Portekiz, İtalya tercih ediliyor. Burada 5 yıldızlı ve lüks otel markalarının yatırımcıları Avrupa’da 3 ve 4 yıldızlı otel peşinde. İmza aşamasına geldiğimiz 10 iş var” dedi.

Pandemi sonrasında oluşan finansal iklim, yatırımcılara büyüme fırsatları için de zemin hazırladı. Avrupa’daki durgunluğun özellikle turizm sektöründe yatırımların el değiştirmesine neden olduğunu belirten uzmanlara göre, Türk şirketleri de bu ortamda otel avına çıkanlar arasında. Uluslararası turizm yatırım danışmanlığı şirketi Servus International Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Türkyılmaz’ın verdiği bilgiler bu konuda Türkiye’den somut adımlar atıldığını ortaya koyuyor.

BÜYÜK MARKALAR HAREKETE GEÇTİ

Çiğdem Türkyılmaz, Türk şirketlerinin Avrupa’da otel satın almak ya da işletmek konusunda agresif olduklarının altını çizdi. “Finansal yapısı güçlü turizm markları, portföylerini çeşitlendirmek için Avrupa’daki şehir otellerine odaklandı” diyen Türkyılmaz’a göre Avrupa şu anda Amerika başta olmak üzere tüm global turizm yatırımcılarının fırsat kovaladığı bir pazar.

Türkyılmaz, ana kıtadaki turizm rekabetini şöyle analiz etti: “Burada birçok yatırımcı yumurtaları aynı sepete koymamak adına, geri dönüşlerin daha görünür olduğu pazarlara yatırım yapmaya istekli. Bunu da şu anda Avrupa’da görüyoruz. Birçok turizm yatırımcısı Avrupa’ya göz dikti. Avrupa’da yerel yatırımcılar durdu. Onlar durdukları anda yoğun biçimde Amerika Avrupa’ya giriyor. Çin bir süre önce çok yoğun yatırımlarla giriyordu ama Çin Hükümeti yatırımcısını baskılıyor. ABD ortamı müsait buldu. Starwood, Blackstone gibi devler Avrupa’ya giriyor.”

TÜRKLER KASIMDAN BU YANA ATAKTA

Türkyılmaz’ın bahsettiği fırsat ortamı, Türkiye’de 5 yıldız ve lüks otelcilik alanında marka yapmış yatırımcıların da iştahını kabartmış durumda. Türkyılmaz, “Kasım 2022’den bu yana yoğun bir Türk yatırımcı ilgisi var. Bize geliyorlar ve özellikle İngiltere gibi zor girilebilen, prestijli pazarlara nasıl girilebileceğiyle ilgili danışmanlık istiyorlar. Türkiye’de üst segmentte varlar ama Avrupa’da üç ve dört yıldızlı şehir otellerini satın alma iştahı yüksek.

Satılık ya da işletmesini devretmek isteyen Avrupalı otel de çok bu sıralar” sözleriyle durumu özetledi. Verdiği bilgilere göre kendi ismiyle Avrupa’da markalaşmak isteyen yatırımcılar da var, yatırım çeşitliliği için üç yıldızlı bir otel satın almak isteyen de. Kasımdan bu yana 60 Türk şirketinin kendilerine “Hadi Avrupa pazarı için destek verin” diye geldiğini belirten Türkyılmaz, daha çok tercih edilen ülkeleri ise İngiltere, Fransa, İtalya ve Portekiz olarak sıraladı.

20 İLA 600 MİLYON EURO AYIRDILAR

“Türkler Avrupa’daki Otel hayalleri için ne kadar kaynak ayırdı?” Servus International Yönetim Kurulu Başkanı bu soruyu da şöyle yanıtladı: “Son altı ayda birçok çalışmamız oldu. Gerçekten yoğun talep var. Bir yatırımcı ‘Ben yılda 20 milyon Euro’luk yatırım yapmayı planladım’ dedi. Bunun yanında 500-600 milyon Euro’luk yatırımlar için konuştuğumuz gruplar da var. Satın alma tarafında fiyatın doğru çalışılmasına dikkat ediyoruz. Açıkçası Türkler acele ediyor.

Çünkü pazarı Amerika gibi büyükler doldurmadan satın alımlarını bitirmek istiyorlar. Avrupa’da pandemi döneminden yorulan yatırımcılar oldu. Bazıları yaşlı yatırımcılar, bazıları devam etmek istemiyor. Orada otellerini satmak istiyorlar.” İşte bu ortamda bazı Türk yatırımcılar imza aşamasına bile gelmiş. Türkyılmaz, yıl bitmeden yaklaşık 10 Türk turizm grubunun Avrupa’da bir otel projesini tamamlamış olacağını söyledi. Türkyılmaz, “İçlerinde büyük gruplar var. Genel müdür gibi üst yönetim Türkiye’den gidecek. Türk yöneticiler Avrupa’da zaten biliniyor, turizmde çok güçlü” dedi.

EN PRESTİJLİSİ İNGİLTERE

Servus International Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Türkyılmaz’ın Almanya’daki bir turizm yatırım konferansından aktardığı bilgiler, yatırım için en cazip ülkeleri de ortaya koydu. RevPar’ın verilerine göre Avrupa’da turizm yatırımlarında en yüksek kârlılık olan ülkeler İtalya, İrlanda, Fransa, Portekiz, İngiltere, Almanya, Hollanda, İspanya ve Belçika olarak sıralanıyor.

Türkyılmaz, “Turizm sektöründe Pandemi sonrası dönemde Türkiye, İtalya, Fransa ve İrlanda en güçlü toparlayan ülkeler oldu. Ancak hem gelir ve kârlılık tarafında hem de varlık değerinin korunması ve artışı anlamında genel performansı en yüksek ülke İngiltere. İngiltere her daim yatırımcıların gözbebeği durumunda. İngiltere’ye giriş prestij sağlıyor. En umut vaat eden ülke ise Portekiz. Devletin desteği de Portekiz yatırımlarını cazip hale getiriyor” şeklinde bilgi verdi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.