Turizmin devleri 2021'den umutlu

Amerika’da, Almanya’da, Çin’de ve İspanya’da yapılan araştırmaların hepsi, insanların tatile çıkmaya, seyahat etmeye ne kadar özlem duyduğunu açıkça ifade ediyor.

Hüseyin Baraner 14/10/2020 14:50
Turizmin devleri 2021'den umutlu

Önümde önemli piyasa araştırmaları ve bildirileri var. Amerika’da, Almanya’da, Çin’de ve İspanya’da yapılan araştırmaların hepsi, insanların tatile çıkmaya, seyahat etmeye ne kadar özlem duyduğunu açıkça ifade ediyor.

İlk olarak şu inancımızı yeniden vurgulayalım: Turizm olmadan ne küresel ekonomi düzelir, ne de toplumsal ruh sağlığı tam olarak şifa bulur.

İnsanlar sıkıldı, bunaldı ve gerildi

Küresel ekonomi çatladı, delindi, düştü.

2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük işsizlik dalgası ile karşı karşıyayız. Bir çok destinasyonda sektör emekçileri işsiz, iştahsız ve parasız. 

Küresel çapta insanlar genel olarak yediklerinden, içtiklerinden tad alamaz oldular. Hep aynı çevre, aynı insanlar, caddeler, aynı koku, aynı renk günlük yaşamımızda değişmez bir statik hal alınca, yaşamın akışının mutluluk kanallarında ödemler oluştu.

Sınırları aşamamamız, kendimizi iyi hissetmemizin önüne duvar ördü. Tüm dünyada hayatta olan kişilerin çoğunluğunun bu güne kadar hiç karşılaşmadığı kısıtlayıcı ve hayati tehlike arz eden bu sıkıntılı durum, insanların sinirlenmesini, kızmasını ve üzülmesini arttırdı, hem de çok!

Kronik korku hissedenlerin sayısını tam bilen yok!

Seyahat etmek her derdin ilacı olmasa da, yüz milyonlarca insan için büyük bir mutluluk iksiri olduğu tartışmasız. 

Araştırmalar, Amerikalılar'ın yüzde 94'ünün şaşırtıcı bir şekilde seyahat etmeyi çok özlediklerini  ortaya koydu. 

Her derde deva olmasa da, seyahat etmek günümüzdeki küresel yaşamın en etkili mutluluk iksiri. 

Hilton İcra Başkan Yardımcısı Danny Hughes, "Seyahat durdurulamaz bir güç ve tüketicilerin sevdikleri insanlar ve yerlerle yeniden bağlantı kurmaya ne kadar istekli olduklarını biliyoruz” diyerek, işin geri döneceğine olan yüksek inancını vurguladı.

Salgına rağmen 188 milyon Amerikalı tekrar yola çıkmaya hazır

Hilton'dan yapılan yeni bir araştırmaya göre, salgına rağmen 188 milyon Amerikalı tekrar yola çıkmaya hazır.

Yaklaşık 134 milyon Amerikalı için seyahatler ömür boyu süren mutlu anıları oluşturuyor.

Ankete cevap verenlerin yüzde 54'ü seyahat hatıralarının en sevdikleri mücevherlerden daha değerli olduğunu ve yüzde 53'ü bu hatıraların akıllı telefonlarından daha önemli olduğunu söylüyor.

Genel olarak, seyahat edenlerin yüzde 94'ü, kısıtlamalar ve sınırlamalar kaldırıldıktan sonra seyahat etmeyi planlarken, yüzde 66'sı seyahati yaşamında öncelik haline getirmeyi planlıyor.

Bir dilek tut, erteleme ve seyahate  çık!

Hilton’un araştırmasına göre, ankete katılanların yaklaşık yüzde 66'sı artık ertelemeyi bırakıp dilek listelerindeki rüya tatillerini gerçeğe dönüştürmeye söz verdiğini de ortaya koydu.

Atın beni denizlere

Acımasızca kirlettiğimiz denizlere olan kollektif özlem, dünyada skor yapmaya devam ediyor.

Pazar araştırma enstitüsü YouGov tarafından trendtours şirketi adına 1.632 kişi arasında gerçekleştirilen temsili bir anketin sonucuna göre, Korona salgınına rağmen, Almanya’daki best agerlerin yüzde 61'i önümüzdeki yıl bir tatil gezisi planlıyor.

Ankete katılan 50 ila 70 arası yaş grubunun yüzde 54'ü, 2021 yılında seyahat planladıklarını;  yüzde 12'si ise, bu yıl kaçırdıkları tatili telafi etmekle kalmayıp aynı zamanda bir ekstra  seyahat daha yapmak istiyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 56'sı, 2021'de yurtdışına seyahat etmek istiyor: yüzde 43'ü Avrupa'da bir tatil gezisi ve yüzde 13'ü uzak  bir ülkeye seyahat planlıyor.  Almanya içinde bir seyahati ise dinamik 3. yaş grubu Almanların  yüzde 35'i tercih ediyor.

Dünyanın en deneyimli turizmcisi: Ben 2021 için iyimserim 

40 bin odası ve 120 kendi oteli ile Avrupa'nın en büyük otel gruplarından Iberostar’ın sahibi olan 1938 doğumlu Miguel Fluxá, Almanya’nın en ciddi gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, "Ben 2021 için iyimserim  ve gelecek yıl Paskalya'dan sonra normal satışlar bekliyorum" dedi.

TUI'nin patronu Joussen’da 2021'den umutlu

TUI patronu Friedrich Joussen devam eden seyahat uyarılarına rağmen birçok destinasyon için önümüzdeki 2021 yılı hakkında olumlu düşünüyor.

Çin’de yapılan bir araştırmaya göre Çinliler'in yüzde 95’ini en çok seyahatler mutlu ediyor.

Ülkelerin açılması ile birlikte özellikle Tayland, Vietnam ve Avustralya’ya Çinli akını bekleniyor. Türkiye’ye bakacak olursak, Korana Türk turizminin geleceğini daha da sağlamlaştırdı.

Bazılarımız düşse de, kaybetse de, sektörden çekilmeye mecbur kalsa da, yeni turizm akımında yeni donanımlarımız ve kartvizitlerimizle hepimiz yine cephede ve alanda yerlerimizi alacağız. Deneyimli, olgun ve hesaplı olarak!

Bu uğursuz virüsün bize yaptığı iyilikler de var 

Bu uğursuz virüsün bize yaptığı iyiliklerde var: Aramızdaki beton kafaları kırdı. Korana kulağımızı sertçe çekerek, yüzümüzü doğaya, ağaçlara, ormanlara, çiçeklere, bitkilere çevirdi. 

Sarsıldık, silkelendik ve uyandık. Öyle umuyorum!

Mega AVM’ler yerine Kent Ormanları'nı konuşur olduk.

Ülkemizde eğer özellikle turizm yatırımcılarında kafa ve konsept değişimi gerçekleşir, belediyelerde yeni normalin müşteri talepleri doğrultusunda yönettikleri destinasyonlara cana, doğaya dost dinamik bir tertemiz güvenli turizm merkezi kimliği kazandırırlarsa, o zaman ...

... Yeşil, yemyeşil, mavi, masmavi, temiz, tertemiz Türkiye’yi dünya turizminde hiç bir güç tutamaz.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir