Turizmin başkentinde kaos… Bakan Ersoy, sorunu duymazdan geliyor

17 günlük kapanma turizmin başkenti Antalya’da kaosa neden oldu. Seyahat acentaları turistleri karşılayacak personelleri için izin alamıyor!

29/04/2021 13:20
Turizmin başkentinde kaos… Bakan Ersoy, sorunu duymazdan geliyor

Pandemi nedeniyle getirilen yasaklar, başta Antalya olmak üzere tüm turizm kentlerinde kaosa neden oldu. Seyahat acentaları, yurtdışından getirecekleri misafirlerine hizmet verecek personelleri için izin belgesi alamıyor.

103 bin turist gelecek

Bugün başlayıp 17 Mayıs 2021 sabahına kadar devam edecek yasaklar boyunca, Antalya ve çevresine tur operatörleri tarafından 103 bin civarında yabancı turist getirilmesi bekleniyor.

Otel çalışanı muaf, acenta çalışanı yasaklı!

İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak yayınladığı genelgenin 12. Maddesinde otel çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf tutulurken, turistleri karşılayan, transferini yapan ve otellerde tur operatörlerini temsil eden seyahat acentalarının çalışanları ve yöneticileri için muafiyet sağlanmadı.

Kamu yöneticileri inisiyatif almaya çekiniyor

Konuyla ilgili olarak valilik ve kaymakamlıklar nezdinde girişimde bulunan turizmciler henüz bir sonuç alabilmiş değil… İçişleri Bakanlığı’nın sert tutumu nedeniyle inisiyatif kullanmaktan çekinen kamu yöneticileri, seyahat acentalarına cevap vermekten kaçınıyor.

Bakan Ersoy, sorunu duymazdan geliyor…

Sorunun çözümü için iki gündür yoğun gayret gösteren seyahat acentaları, doğacak sorunlarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ve Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ı defalarca arayıp, whatsapp uygulamasından mesaj atmalarına rağmen henüz bir cevap alabilmiş değiller.

Turistleri müzelere kim götürecek?

Kapanma sürecinde yabancı turistlerin ziyaret edebilmesi için müzeleri açık tutan Bakanlığın, turistlere müze turu satacak ve turları organize edecek seyahat acentalarının izinleri için henüz harekete geçmemiş olması soru işaretlerine neden oldu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir