Turizmde yatırımların yüzde 59’u konaklamaya yapılıyor

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün fDi Intelligence ile yürüttüğü ortak araştırmaya göre, seyahat endüstrisindeki yatırımların yüzde 59’u konaklama alanına yapılıyor.

16/09/2022 14:02
Turizmde yatırımların yüzde 59’u konaklamaya yapılıyor

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), turizmde küresel yatırım eğilimlerini belirlemek amacıyla Financial Times'dan fDi Intelligence ile ortak bir çalışma yaptı. Turizm Yatırım Raporu adıyla yayınlanan çalışmaya göre, 2020 yılında toplam 9,5 Milyar Dolar değerinde 250 doğrudan yabancı yatırım (DYY) projesi açıkladı.

Çalışmaya göre, seyahat endüstrisindeki yatırımları yüzde 59’u konaklama alanına yapılıyor. Çalışmada konaklama alanına en çok yatırımı Marriott International’ın yaptığı, bu grubun 2017 ve 2021 yılları arasında küresel alanda yaptığı 97 projeyle turizm sektörünün en büyük yabancı yatırımcısı konumunda olduğu belirtiliyor.

En büyük ilk 10 yatırımcı 

Konaklama alanına en çok yatırım yapan ilk 10 arasında Latin Amerika otel grubu Selina ve Minor International'ın da olduğu en büyük ilk 10 yatırımcı listesinde Accor, Hyatt, Travel + Leisure InterContinental, Barcelo, Melia Hotels TUI de var.

Çalışmaya göre seyahat teknolojisi ve yazılım alanına yönelik yatırımlarda önemli artış olduğu, 2019-2021 döneminde bu alana yapılan yatırımların toplam yatırımlar içindeki payının 21'e ulaştığı belirtiliyor. Çalışmayı yapan fDi Intelligence'ın Genel Yayın Yönetmeni Jacopo Dettoni, “Turizm yatırımlarında inovasyonu her zamankinden daha önemli hale geldi” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.