Turizmde yaşanan problemler planlama ve tanıtım eksikliğinden kaynaklanıyor

Hassle Free Seyahat Acentası sahibi Hanifi Araz, “Çanakkale yerelinde turizm için yapılamadığını belki yapılmadığını düşünüyorum. Çünkü turizm planlamayla sonuç verir. Gerçek anlamda bir tanıtımla karşılık alabiliriz” dedi.

26/07/2023 15:42
Turizmde yaşanan problemler planlama ve tanıtım eksikliğinden kaynaklanıyor

Araz, “Çanakkale uzun zamandan beri bir marka şehir olma yolunda ilerliyor. Yurtdışından ve yurt içinden gelen ziyaretçiler tarafından oldukça talep görüyor. Zaman zaman durağanlık yaşasak da Çanakkale istikrarlı bir şekilde yoğunlukla da yerli konuklarca tercih edilen bir destinasyon bölgesi halinde. Ama bunu katma değeri yüksek bir gelire dönüştürdüğümüzü çok söyleyemem. Düşük gelir gruplu kişiler tercih ediyor. İyi bir planlamanın hem ülkemiz genelinde hem Çanakkale yerelinde turizm için yapılamadığını belki yapılmadığını düşünüyorum. Çünkü turizm planlamayla sonuç verir. Gerçek anlamda bir tanıtımla karşılık alabiliriz. Yerleşik nüfusu da turizme entegre etmek lazım. Bölgemizin çok turist aldığını düşündüğümüz Gelibolu yarımadası bu konuda maalesef çok ciddi sorunları var. Bu sorunları bir türlü aşamamakta, planlama ve tanıtım eksikliğinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

“Hem yerli hem yabancı turist akımında düşmeler var”

Son dönemlerde ekonomik bir dar boğaza girdik. Buna bağlı hem yerli hem yabancı turist akımında düşmeler var. Duyduğumuz kadarıyla Antalya bölgesinde Rus turistinde azaldığı gibi haberler alıyoruz. Turistler aslında geliyorlar Çanakkale bölgesine ama birkaç haftadır çok ciddi sıcaklar var bildiğiniz gibi. O sıcaklar da olumsuz etki yapmış olabilir diye düşünüyoruz. Genel anlamda otelci arkadaşlarımızla konuştuğumuzda verimli bir sezon geçirdiklerini söylüyorlar. Umarım bunu yıl boyunca sürdürebiliriz. Bulgar turistin de gelme nedeni tabii ki Türkiye’de ekonomik koşulların hızlı bir şekilde Türk lirasının değer kaybetmesi, Bulgar levasının değer kazanması sonucunda oradaki insanlar hem buradan alışveriş yapıyorlar hem ilk etapta Edirne’de çok rağbet görmüştü. Onun arkasından Çanakkale’ye kadar uzandılar.

“Akaryakıt zamları sizin tur paketlerinizi hesaplarken hiç düşünmediğiniz hızlı değişken giderler sınıfına giriyor”

Turizmden hep umutlu olmak istiyoruz. Ülkenin koşulları da belli. Çok ciddi anlamda fiyat standardı yok. Çok değişkenlikler var. Bu turizm sektörüne de tabii ki maliyetler açısından çok olumsuz derecede yansıyor. Mazot zamları sizin tur paketlerinizi hesaplarken hiç düşünmediğiniz hızlı değişken giderler sınıfına giriyor, bu da sizi çok olumsuz etkiliyor. Çok ciddi bir personel açığı var. Aşağıdaki işletmeler göç sebebiyle ülkemize gelen yabancı uyruklarından bazıları legal bazıları maalesef ki illegal yararlanmak zorunda kalıyor, o açığı kapatmaya çalışıyor. Bu sorunun da ivedilikle çözülmesi lazım. Giderek bu problem büyümekte kimse çalıştıracak ara eleman, personel bulamadığı ile ilgili şikayetler yapıyor. Ama biz turizmciler her zaman umutvar olmak durumundayız. Geçen yılı yakalarız diye tahmin ediyorum. Hava koşulları düzeldikten sonra artış olacaktır” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.