Turizmde kalifiye eleman sıkıntısına ithal çözüm

Turizm sektörünün lokomotifi konaklama kesiminde yetişmiş eleman sorunu devam ediyor. Özellikle kıyı bölgesindeki oteller sorunu Nepal’dan Ukrayna, Kırgızistan’a kadar uzanan değişik ülkelerde getirilen işçilerle çözmeye çalışıyor.

05/09/2019 12:29
Turizmde kalifiye eleman sıkıntısına ithal çözüm

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de değişik ülkelerden farklı alanlarda resmi olarak, kayıtlı izinli çalışan yabancı sayısı 54 bin. Oysa yalnız otellerde çalışan yabancıların sayısı 30 bin kişi.

Otellerde yabancı çalıştırma işi o kadar büyüdü ki bazı kişiler, Kırgızistan, Nepal, Ukrayna gibi ülkeler ile Türkiye arasında  İş-Kur gibi çalışıyor Bu kişiler otellerle anlaşıp Kırgızistan, Nepal, Ukrayna ve diğer ülkelerden işçi getiriyor.

Kıyı bölgelerindeki otellerde genellikle Kırgız, Özbek, Rus ve Ukrayna’dan gelenler çalıştırılıyor

Avrupa ülkelerinden gelen az sayıda yabancı ise, daha çok şov-gösteri animasyonda çalışıyor. Kırgız, Özbek, Rus ve Ukrayna’dan gelenler alt kademede; mutfakta, kat hizmetleri temizlik gibi bölümlerde çalışıyor.

Antalya'da yabancı işçilerden Kırgızların tercih edilme nedeni, Antalya’ya gelenlerin büyük bölümünün Rus olmasından, Kırgızlar'ın da Rusça bilmesinden kaynaklanıyor. Konaklama alanında yasal olarak 5 yerli çalışana karşı, 1 yabancı işçi çalıştırabiliyor.

Yorumlar