Turizmde çalışan kadın erkek sayısı eşit ama... Ücretler eşit değil

Seyahat endüstrisinde çalışan kadın ve erkek sayısının bir birine yakın olduğu ancak ücretlerde durumun kadınların aleyhine olduğu belirtildi.

25/07/2023 12:01
Turizmde çalışan kadın erkek sayısı eşit ama... Ücretler eşit değil

Ruanda Kigali'de düzenlenen “Women Deliver Global- Dünyanın Geleceğinde Kadınlar” Konferansı’nda konuşan Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) Başkanı ve CEO'su Julia Simpson, kadınların seyahat endüstrisindeki konumunu değerlendirdi. Turizmgazetesi'nin aktardığına göre, WTTC Başkanı Simpson yaptığı değerlendirmede, “Seyahat endüstrisinde kadınları merkeze almak, sektör ve küresel ekonomi için daha iyi bir gelecek sağlayacaktır” dedi.

Simpson, Uluslararası Sosyal Turizm Örgütü'nden (ISTO) elde edilen verilerde, seyahat endüstrisinde kadınların çalışan nüfusun yüzde 54'ünü oluşturduğunun görüldüğünü ancak kadınların erkeklere göre yüzde 15 daha az kazandığını ücretlerdeki durumun kadınların aleyhine olduğunu söyledi.

AB ülkelerinde istihdam edilen toplam kişi sayısının yüzde 58'inin kadın

Julia Simpson, Peterson Institute for International Economics ve Ernst & Young Global Limited (EY) tarafından hazırlanan ve 91 ülkede farklı sektörlerde ve işkollarında en az yüzde 30 oranında kadın yönetici bulunan şirketlerin kârlarının yüzde altı arttığını ortaya çıkaran raporuna da atıfta bulunarak; kadınların resmi işlerde istihdam edilme olasılığının daha düşük olduğunu, mesleki ilerleme ve ticari büyüme için daha az umutları olduğunu ifade etti.

Öte yandan Avrupa Birliği İstatistik ofisi Eurostat verilerine göre, AB ülkelerinde istihdam edilen toplam kişi sayısının yüzde 58'inin kadın.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.