Rus turizmcilerden Putin'e 'Vizesiz aşı turu' baskısı

Rusya’da otel ve restoran işletmecileri, koronavrüs aşısı olmak isteyen yabancıların Rusya’ya vizesiz girişlerine izin verilmesini talep etti.

01/04/2021 13:14
Rus turizmcilerden Putin'e 'Vizesiz aşı turu' baskısı

Devlet Başkanı Putin’e başvuran otel ve restoran işletmecileri, aşı olmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına vizesiz giriş hakkı tanınması önerisinde bulundu.

Restorancılar ve Otelciler Federasyonu, Alışveriş Merkezleri Birliği ve Rusya Girişimciler Hareketinin başkanları tarafından Putin’e gönderilen video mesajda, aşı olmak isteyen yabancıların ülkeye vizesiz alınması halinde, salgının etkileriyle mücadele eden milyonlarca işletme sahibinin ekonomik olarak rahatlayacağı ve Rusya’nın “iyilik ve barış ülkesi” olduğunun tüm dünyaya gösterileceği belirtildi.

Kararı, Koronavirüs operasyon merkezi verecek

Turkrus'ta yer alan habere göre, Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov ise, bu tür tekliflerin daha önce de gündeme geldiğini, ancak bu konuda kararın koronavirüs operasyon merkezi tarafından verilebileceğini söyledi.

Bfm'e göre, önümüzdeki haftalarda Sputnik V aşısı Avrupa Birliği'nde tanınabilir. Ancak ilaç, Avrupa aşılama merkezlerine hemen ulaşamayacağı için AB vatandaşları, aşı için 21 günlüğüne Rusya'ya gitmeye hala teşvik edebilir. Sorun, Rusya için böylesine varsayımsal bir turist ziyaretinin maliyetinin ne olacağı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir