Turizmcilerden Netflix'e 'Midnight Exppress' tepkisi

Turizmciler, Türkiye aleytarı Midnight Exppress filmini 44 yıl sonra yayına veren Netflix'e tepki gösterdi.  

17/12/2022 16:14
Turizmcilerden Netflix'e 'Midnight Exppress' tepkisi

Netflix, 44 yıl önce çekilen, Türkiye gerçekleri ile alası olmayan Geceyarısı Ekpresi (Midnight Exppress) filmini yayına soktu. Uyuşturucu ile Türkiye'de yakalanan bir kişinin Türkiye cezaevinde maruz kaldığı olayların anlatıldığı film ilk yayınlandığında Türkiye'nin büyük tepkisini çekmişti. Yayının ardından filmin yapımcısı Türkiye'den özür dilemiş ve film yayından kaldırılmıştı. Ancak Netflix aynı fili yeniden yayına koydu.

Antalya kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, Netflix'in Midnight Exppress filmini yayına almasına tepki gösterdi. Turizmdays'te yer alan haberde Recep Yavuz, "44 yıl sonra Türkiye ile alakası olmayan bu filmin tekrar vizyona girmesi iyiniyetle bağdaşmıyor. Türkiye imajına olumsuz bir resim çeken film.

44 yıl önce çekilmiş. Ne oynayan Türk, ne de mekan Türkiye. Yıllarca Avrupalı bu filmle Türkiye'yi tanıdı. Netflix yöneticileri bunu yayına aldı. Bu film ile Türkiye gerçekleri arasında çok fark var. Türkiye imajına kötü katkı veren bu filmin ısıtılıp ısıtılıp getirlmesi art niyetli. Turizme de zarar verebilecek bu film hemen kaldırılmalı'' dedi.

Saçma sapan bir film

Profesyonel otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca ise, NJetflix'in bu saçma sapan filmi yeniden gündeme getirmesi yanlış. Kesinlikle kaldırılması lazım. Art niyetli bir hareket.

Türkiye aleyhine, Türkiye'nin gerçekleri ile ilgisi olamayan bir film. Ne o günün ne de bugünün koşulları ile ilgisi olmayan saçma sapan film hemen yayından kaldırılmalı'' diye konuştu.

Netflix aboneliğimi sonlandırdım

Nirvana Cosmopolitan Hotels CEO'su Korhan Alşan ise, Gece Yarısı Ekspresi Filminin Netflix platformunda yayına alındığını üzüntüyle öğrendiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

''Filmin senaristi ve olayda geçen kahramanı tarafından bizzat yalanlanan içeriği ile ve Türkiye Cumhuriyeti halkını genel olarak ırkçılık düzeyinde karalayan vasfı ile, bir ülkenin ve vatandaşlarının top yekün kasıtlı olarak imajını zedeleme amacı taşıyan bu filmin Netflix tarafından yayına alınmasını bir Türk Turizmcisi ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak  kınıyor, bugün itibari ile kişisel Netflix aboneliğimi sonlandırmış bulunuyorum.

Türkiye her yönü ile açık ara Dünyanın en güzel ülkesidir. Yeni dünya düzeninde, dijital çağda gerçekleri herkesim açıkça görebilmektedir. Dolayısı ile benzer hadiselerde günün sonunda, bu gibi karalama işlerine meyil edenlere, dolaylı yoldan sebep olanlara, bu işin zararı fazlası ile geri dönecektir.''

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.