Turizmciler Meclis'te daha fazla yer almalı

TÜRSAB Başkan Danışmanı, Passotour Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kuk, önümüzdeki dönem yapılacak olan genel seçimlerde turizmcilerin daha çok mecliste temsil edilmesi gerektiğini söyledi.

27/01/2023 13:21
Turizmciler Meclis'te daha fazla yer almalı

Halil Öncü-Antalya

Hamit Kuk yaptığı açıklamada, turizm sektörünün çok önemli bir sektör olduğunu ve bu açıdan siyasette de, turizm sektörünün temsilcilerinin  yer alması  gerektiğini düşündüğünü belirtti. Kuk, "Antalya gibi, Muğla gibi, İstanbul gibi asıl ekonomisi turizmden dönen şehirlerde turizmci vekiller görmek istiyoruz" dedi.

Antalya’da 600 tane vekilin oluğunu ancak içlerinde çok az turizmci olduğunu söyleyen Hamit Kuk, “Maalesef böyle bir gerçeğimiz var. Biz turizm sektörü olarak istiyoruz ki, turizmci arkadaşlarımız mecliste bulunsun ve sektörün sorunlarını meclise taşıyabilsin. Bu sayede sorunların daha iyi yansıyacağını düşünüyorum. Bu bakımdan önümüzdeki seçim tam bir fırsat.

"Turizm sektörü sadece Türkiye için değil bütün dünya için stratejik bir sektör"

Turizm sektöründen meclise gidip turizm adına turizm sektörü adına çalışacak gerçekten değerli insanlar var. Siyasi partilerimizin bu konuya biraz daha hassasiyet göstermelerinin gerektiğini düşünüyorum. Turizm sektörü sadece Türkiye için değil bütün dünya için stratejik bir sektör. Bu sektörün çok iyi bir şekilde temsil edilmesi lazım.

Antalya gibi, Muğla gibi, İstanbul gibi asıl ekonomisi turizmden dönen şehirlerde turizmci vekiller görmek istiyoruz. Sektör olarak biz de hepimiz, taşın altına elimizi koyacak güçteyiz. Biz bu işi beş yıldan bu yana söylüyoruz. Bütün siyasi parti temsilcilerinin liderleri ile yaptığımız toplantılarda da kendilerinden rica ettik. Turizm sektörünün mecliste daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Sanıyorum, bu sene 16 Milyon turist barajını aşacağız!

Turizm sektöründeki gelişmeleri de değerlendiren Hamit Kuk, “Turizm sektörü olarak 2022 yılını çok iyi kapattığımızı söyleyebilirim. Özellikle pandemiden sonraki yıl çok bocaladık ve geçen seneyi oldukça iyi kapattık. 13 milyon rakamına ulaştık. 2019 yılında 15 Milyon 600 bin rakamını görmüştük Antalya olarak. Dolayısı ile 2019 rakamına yaklaşmamız çok önemli ve değerliydi.

Şimdi 2023 yılına girdik. Erken rezervasyonlar oldukça iyi gidiyor. Sanıyorum, bu sene 16 Milyon turist barajını aşacağız ve böylece de 2019 rakamlarını da geçmiş olacağız. Genele baktığımızda Akdeniz Bölgesi ve Antalya özelinde, ekonomi tamamen turizm üzerinde yürüyor. Bütün sektörler turizm üzerinden besleniyor.

Hatta ikinci ana sektörümüz tarım bile turizmden ciddi besleniyor. Dolayısıyla da turizm sektörü çok önemli bir sektör. Bu açıdan siyasette de, turizm sektörünün temsilcilerinin  yer alması  gerektiğini düşünenlerdenim. İnşallah bu dönem bütün siyasi partilerimiz buna riayet ederler ve turizm sektöründen değerli arkadaşlarımızı meclise taşırız" dedi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.