Turizmciler de yeşil pasaport istiyor

TravelShop Turkey’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kalender, "İhracatçılara ve avukatlara dahi sağlanan yeşil pasaport ayrıcalığının, belirli bir kota olması şartı ile ülkemize yılda 70 Milyar Dolar döviz getirmesi beklenen turizmcilere de sağlanması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

01/06/2023 00:11
Turizmciler de yeşil pasaport istiyor

Uluslararası Ekoturizm Derneği Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği Avrupa ve Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı, TravelShop Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kalender, yeni turizm sezonuyla ilgili görüşlerini paylaştı.

TravelShop Turkey’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kalender, “Öncelikle yeni kabine şimdiden hayırlı olsun. Görevine devam etmesi halinde gerek Değerli Turizm Bakan’ımız Mehmet Nuri Ersoy’dan ya da yeni gelecek olan bakanımızdan bizim de turizmci olarak nacizane taleplerimiz var. Taleplerimizi üç başlık altında sıralıyor ve dikkate alınacağını düşünüyorum.

Bugüne kadar 100’den fazla ülkeyi seyahat etmiş ve yurtdışında birçok workshop ve fuar etkinliklerine katılmış bir turizmci olarak, kazandığım tecrübelerimi yeni kabinedeki turizm bakanımızla paylaşma arzumu belirtmek isterim.

YEŞİL PASAPORT TURİZMCİLERİN DE HAKKIDIR

Birinci başlıkta bahsetmek istediğim; yeşil pasaport konusu. İhracatçılara ve avukatlara dahi sağlanan yeşil pasaport ayrıcalığının belirli bir kota olması şartı ile ülkeye yılda 70 Milyar Dolar döviz getirmesi beklenen turizmcilere de sağlanılması gerektiğini düşünüyorum. Misal, 2 yıl içerisinde 5 Milyon döviz getiren acente için, 2 yıllık yeşil pasaport düzenlemesi getirilebiliir.

Böylelikle hem seyahat acentelerimizi ülkeye daha büyük hacimde döviz getirmesi için teşvik etmiş olur, hem de kademeli bir sistem yaratıldığından, bu ayrıcalığa erişimi kısıtlamış oluruz. Yeni dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu alanda çalışmalar gerçekleştireceğini umut ediyorum.

İkinci başlık altında ise DEIK ve TİM kurularında turizm komiteleri kurulmasının gerekliliğini işlemek isterim. DEIK ve TIM’de turizm komitelerinin kurulması gerektiğini düşünmekteyim. Çünkü her iki kurul da sadece ithalat ve ihracat üzerine odaklanmış görünüyor. Fakat turizm bacasız bir sanayi. Bu anlamda onlarla iletişime geçilerek, bir girişim hareketi ile turizm komitelerinin açılmasının tüm turizmci paydaşlarımıza çok yararlı olacağını düşünüyorum.

GASTRONOMİ VE EKOTURİZME TEŞVİK VERİLMELİ

Son olarak açmak istediğim başlık ise, Gastronomi turizmi ve ekoturizm teşvikleri. Gastronomi turizmi ve ekoturizm’e sağlık turizmindeki teşvikler verilebilirse, ekoturizm veya gastronomi turizminin ülkemizi daha iyi noktalara kısa bir vadede taşıyacağına inanıyorum. Bu proje kapsamında ise, belirli bölgeler hedef alınabilir. Örneğin Akdeniz, Marmara, Ege bölgeleri hariç tutulup, özellikle iç Anadolu ve Güneydoğu hedef alınabilir.

Bu bölgelerde yapılan turistik aktivitelerde havalanı teşvikleri ön plana çıkabilir. Tokat, Sivas, Diyarbakır gibi havalimanlarına inen charter uçaklarına teşvik sağlanabilinir. Sağlık turizminde olduğu gibi tanıtım katkı payı, ekoturizm ve gastronomi turizmi yapan acentelerin belirlenmiş bölgelerdeki konaklama faturalarını ibra edebilme halinde iş hacmini daha da genişletmesi için önerilebilinir.

Bu bahsi geçen üç başlıkta çalışmalar sürdürülüp olumlu sonuçlar alınırsa, kısa sürede hedef aldığımız yıllık turizm geliri olan 70 Milyar Dolar’ı geçerek, 100 Milyar Dolar’a kısa bir sürede ulaşıp, turizmi ülkemizde 12 ayda 81 ile yayar ve ülke çapındaki turizm çalışanlarına 12 ay iş imkanı sunmuş olacağımız kanaatindeyim” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.