Turizmciden kur çıkışı... Sabit kurla rekabetçiliğimizi kaybediyoruz

Turizm sektörü temsilcileri kurda yaşanan yatay seyir nedeniyle artan maliyetlerin neredeyse satış fiyatlarına yaklaştığını ve bu durumun rakip ülkelerle olan rekabetçiliği düşürdüğünü söyledi.

31/01/2023 14:25
Turizmciden kur çıkışı... Sabit kurla rekabetçiliğimizi kaybediyoruz

Sektör temsilcileri, enflasyon oranında bir kur artışının daha rekabet edilebilir bir ortam oluşturacağını dile getirdi. Kurdaki istikrar ihracat gibi döviz kazandırıcı bir diğer sektör olan turizmde de etki yaratmaya başladı. Yükselen maliyetlerle satış fiyatlarının arasındaki makasın çok fazla daraldığını söyleyen turizm sektörü, rekabette fiyat indirimi yapamadıkları için yüzde 5-10 arasında bir turist kaybının da yaşanabileceğinin altını çizdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamalarına göre bu yıl turizm sektöründe 60 milyon turist ve 56 Milyar Dolar gelir hedefleniyor. Yüksek enflasyon nedeniyle maliyetlerinin satış fiyatına yaklaştığını söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, Bloomberg HT'de yer alan haberde, “Kurda enflasyona yakın artış oranı bizler için çok daha iyi olacaktır” dedi.

Paket turlarda Türkiye çok büyük bir hacme sahip  

Bülbüloğlu, paket turlarda Türkiye'nin çok büyük bir hacme sahip olduğunu, bu konuda İspanya ile aynı konumda olduğunu belirtti. Dünyada 'her şey dahil' sisteminde en ucuz ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Bülbüloğlu aradaki fiyat makasının daralmasının rekabeti zorlaştırdığını söyledi.

Bülent Bülbüloğlu, "Dolar ve sterline bakıldığında yıllık artışı yüzde 30 civarında. Ama yıllık konaklama maliyeti yüzde 300’ü buldu. Enerji maliyetleri, asgari ücret artışı derken maliyetlerimiz neredeyse satış fiyatına geldi” diye konuştu. 

“Turist sayısında yüzde 5-10 kayıp olabilir”

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, İspanya’ya giden turistin Türkiye’den daha fazla ücret ödemek zorunda kaldığını ancak aradaki makasın azalması nedeniyle de rekabetçiliğin düştüğünü söyledi.

Onaran, “Tek rakibimiz İspanya değil Yunanistan, İtalya, Fransa gibi önemli rakiplerimiz var. Maliyetler nedeniyle acenteler ve oteller indirim yapamıyor. Dolayısı ile aradaki fiyat makası daraldığından rekabetçilik oranı da düşüyor" dedi. Türkiye turizm sektörünün hizmet konusunda bu ülkelerle rekabet edebileceğini söyleyen Onaran, artan enflasyon ve sabit kalan kurun turizm sektörünü etkilediğini ifade etti.

“Turist sayısına değil turizm gelirlerine odaklanmak lazım”

Bodrum Profesyonel Otelciler Derneği Onursal Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Türkiye’deki 'ultra her şey dahil' fiyatla İspanya’daki yarım pansiyon fiyatının kıyaslandığını ancak İspanyol otelin kâr marjıyla Türkiye’deki otelin kar marjına bakmak gerektiğini söyledi.

Karcılıoğlu, "Türkiye’nin turizm sektörü gelen turist sayısı ile ölçülüyor. Oysa gelirlere ve gecelik konaklamaya odaklansak ve bu konuda iyileştirmeler yapsak sektörün hiçbir sorunu kalmayacak. Ülkeye gelen turist sayısını baz alıyor ve başarı sayıyoruz. Bu çok yanlış bir durum” değerlendirmelerinde bulundu.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.