Turizmci ‘Köprü tatil' istiyor... Avrupa ve ABD'de çok yaygın

Türk turizmciler Avrupa ve Amerika'da ‘köprü modeli' olarak bilinen resmi tatillerin birleştirilmesi sisteminin Türkiye'de de hayata geçirilmesini istedi. Uygulamayla erken rezervasyon artıyor. Tatilci de, turizmci de, ülke ekonomisi de kazanıyor.

22/07/2022 09:38
Turizmci ‘Köprü tatil' istiyor... Avrupa ve ABD'de çok yaygın

Avrupa ve Amerika'da bayram tatillerinin arada 1-2 günlük boşluklar olduğunda resmi olarak "köprü modeli"yle birleştirildiğini ifade eden Prontotour Genel Müdürü Ali Onaran, "Tatil yapmak artık oldukça maliyetli. Oda rezervasyonu veya uçak biletini yakmak istemeyen vatandaşlar son dakika açıklamalara bakarak plan yapmıyor.

Bu nedenle dünyanın birçok ülkesinde bayramların birleştirilmesi köprü modeli denilen bir kural dahilinde yürüyor. Bu model Türkiye'de de uygulanmalı. Bunun için de resmi tatillerin birleştirilmesi kanunla belirlenmeli. Bu model hem vatandaş, hem turizm sektörü hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır" dedi. 

ERKEN REZERVASYONU ARTIRIYOR

Dünyada uygulanan köprü modeli sayesinde tüketicilerin tatil planlarını yıllar önce planlayabildiğine dikkat çeken Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, şunları kaydetti:

"Dünyada tatil tarihleri belli olduğu için erken rezervasyon oranı çok yüksek. Bunun da tüketicinin cebine ve ülke ekonomisine ciddi zararları oluyor. Bu modelin bir an önce Türkiye'de de uygulanması lazım."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.