Turizm sektörüne yeni dernek: TUSDER

Turizmde Sürdürülebilirlik Derneği (TUSDER) kuruldu. Geçici Yönetim Kurulu Başkanı görevine ise, Melek Çubuk getirildi.

06/10/2022 18:00
Turizm sektörüne yeni dernek: TUSDER

Yönetim kurulu toplantısını online olarak gerçekleştiren TUSDER, Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Melek Çubuk, TUSDER’in kuruluş amacını; doğa ve toplumu kapsayan, fayda yaratarak ekonomik, toplumsal ve kültürel kalkınma sağlayan markalaşma ve sürdürülebilir turizm ile ilgili farkındalık yaratacak projeler geliştirmek, uygulamak, eğitimler düzenlemek ve var olan turizm faaliyetlerini sürdürülebilirlik perspektifi içinde yeniden ele alarak, girişimlere fayda sağlamak, teşvik etmek ve yeni projeler geliştirilmesine destek olmak olarak açıkladı.

Gerçekleştirilen ilk yönetim kurulu toplantısında akademisyenler, konunun uzmanları ve profesyonellerden oluşan yönetim kurulu üyelerinin önerileri tartışıldı ve derneğin Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ve BÜYEM iş birliği ile gerçekleştirmeyi planladığı “2. Sürdürülebilir Turizm Zirvesi” nin detayları ele alındı. Zirvenin, 2/3 Aralık  2022 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da düzenlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı ve ele alınacak konular detaylı olarak değerlendirildi. Sürdürülebilir Turizm konusunda uluslararası projeler hazırlama, farklı kurumlar tarafından hazırlanan projelere destek olmanın TUSDER’in hedefleri arasında yer aldığını vurgulayan Çubuk, ayrıca uygulanacak tüm projelerin ülkemizde turizmin sürdürülebilir hale gelmesi ve bununla birlikte toplumun yaşam kalitesinin yükseltmesi gerektiğinin üzerinde de durduklarını ve bu konuda da çalışmalar yürüteceklerini vurgulayarak, TUSDER’in 2022 yılı faaliyetleri konusunda da gerçekleştirilebilir önerilerin oluştuğunu ve bu yönde kaynak ve faaliyet planlamalarının yapıldığını ifade etti.

İlk hedefin turizmde sürdürülebilir projeleri öne çıkarmak, bu projelere destek olmak ve yeni projeler üretmek olduğunun altını özellikle çizen Başkan Melek Çubuk, 2023 yılının ilk günlerinde Genel Kurul yapılacağını belirtti.Açılış toplantısında, TUSDER 2022 aktiviteleri konusunda öneriler oluştu. TUSDER Turizmde Sürdürülebilir Derneği Kurucu Üyelerini ve Geçiçi Yönetim Kurulunu aşağıdaki değerli isimlerden oluşmaktadır.

 1. Aynur Yavaş - Güzelce Hisar Eğitim Kültür Turizm Derneği Başkanı
 2. Ece Delen - Destination Options Kurucu          
 3. Engin Koban – Araştırmacı turiz yazarı, Gastronomi ve Turizm Derneği YKBı        
 4. Gülcan Tuğ - Pazarlama İletişimi Uzmanı                     
 5. Kubilay Özben - Öğretim Görevlisi
 6. Linda Urhan Reyhanlı - Tursab YK Üyesi & İta turizm Genel Müdürü
 7. Melek Çubuk - Anima Mice & Event Kurucu
 8. Doç. Dr. Nur Ündey - İletişim ve Marka Danışmanı
 9. Sema Sertalp - Destinasyon Marka Uzmanı – Ekometre Gazetesi Genel Müdürü
 10. Sevda Yılgaz - Bentour Reisen İstanbul Bölge Müdürü  
 11. Sezen Tokdemir - Başardılar Turizm Müşteri İlişkileri Yöneticisi
 12. Sinan Baran Bayar - Sürdürülebilir Turizm Uzmanı

Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.