Turizm sektöründe yalnızları oynuyoruz

Majesty Club La Mer Art Oteli Genel Müdürü Ülkay Atmaca turizmdeki gelişmeleri değerlendirdi.

31/12/2019 23:40
Turizm sektöründe yalnızları oynuyoruz

Halil ÖNCÜ – KEMER

Zorlu bir sezona başladıklarını belirten Atmaca, özellikle Kemer gibi Alanya gibi BDT pazarı ağırlıklı yerlerin sıkıntılar yaşadıklarına dikkat çekerek,en büyük sıkıntılarının sektörde yalnız kalmak olduğunu söylledi. Atmaca,“ Kemer bölgemiz ve Alanya bölgemizi de buna dahil edebiliriz, çok ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Burada size 2015’in sloganını söyleyeyim: “ 2015 yılında Antalya’ya Rusya’dan kaç dolara, kaç kişi gelecek!”  Bunun gelmesi için biz sektör temsilcileri, bakanlık, kamu kurumları neler yapmalı, bunların en kısa sürede ve en hızlı şekilde bir toplantı ile çözüm bulunması gerekliliğini düşünüyorum” dedi.

Bölgede tesislerde ciddi doluluk problemleri var!

Sezonu Mayıs ayı itibarıyla değerlendiren Ülkay Atmaca , “ Zorlu bir 2015 sezonuna başladık. Zor günler geçiriyoruz. Rus bayramı beklenildiği gibi geçmedi. Sektör olarak özellikle ‘Suyun bu tarafı’ diye adandırdığımız Beldibi, Göynük, Kemer,Çamyuva, Kiriş,Tekirova gibi BDT pazarı ile çalışan bölgeler olarak çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bölgede tesislerde ciddi doluluk problemleri var. Bu ayın sonunda gelecek olan havaalanı raporları çok önemli. Geçtiğimiz dört ayda çok ciddi düşüşler vardı. Ancak bölgemizdeki BDT pazarındaki düşüş ciddi boyutlarda.  Bu ay sonunda bakanlığımızın,devletimizin verdiği destek de bitiyor. Bu desteğin uzatılması gerekir.  BDT Pazarına desteğin devam etmesi gerekiyor. Çünkü biz sektör olarak üzerimize düşen görevimizi sonuna kadar yerine getiriyoruz. Fiyatsa, fiyat..Yardımsa,yardım…Bunu tek başımıza yapmamız mümkün değil.  Sektörün alt dinamiklerinin çok iyi çalışması için de mutlaka devletimizin yanımızda olması lazım. Üyesi bulunduğum birkaç sivil toplum kuruluşu olarak bu konuda isteklerimizi belirten yazılarımızı ilgili yerlere bildirdik. Bizim en büyük problemimiz sektörde yalnız kalmak. Bunu da birçok büyüklerimiz dile getirdiler ve getirmeye devam ediyorlar.”diye konuştu.

Antalya’nın en dolu otellerinden birisiyiz ancak amaç burada Majesty grubunun La Mer Art’n iyi olması değil, sektörün bütünün iyi olmasıdır!

Tesis olarak halen doluluklarının % 95’lerde olduğuna dikkat çeken Atmaca “ Majesty Club La Mer Art Otel olarak üzerimize düşen fedakarlılıkları, partnerlerimizle paylaşarak yolumuza devam ediyoruz. Şu anda Antalya’nın en dolu otellerinden birisiyiz. Bunun sebebi de doğru zamanda partnerlerimiz ile fiyat çalışması yaptık. Bunun neticesinde bunun karşılığını aldık. Şu anda mayıs doluluğumuz mayıs bayramı ile birlikte % 95’ler civarında. Ama üç hafta sonra ne olacak diye soracak olursanız, günlük yaşıyoruz, günlük dolduruyoruz. Bu biraz da farklı olabilir miydi? Geçen yıllara göre biraz daha bir düşü olduğunu söyleyebilirim. Benim şahsi vaktim, Majesty grubunun La Mer Art’n iyi olması değil, sektörün bütünün iyi olmasıdır” dedi.

Bölgede çok ciddi fiyat düşüşleri yaşıyoruz!

Özellikle Kemer bölgesinde ciddi fiyat düşüşleri de yaşadıklarını belirten Ülkay Atmaca, yıllarca zam yapmak istediklerini ancak, bu yıl zam yapmak yerine indirime gidilen bir yıl olduğuna dikkat çekti. Atmaca, “ Bilindiği gibi bölgemizin pazarı BDT’den oluşuyor. Rusya’da şu anda % 50-60’ları bulunan bir devaülasyon yaşanıyor. Bu birkaç ay önce daha yüksekti. Dolayısıyla insanların satın alma suçu düştü. Ben inanıyorum ki, tatile çıkacak olan Rus misafir rotasını Türkiye’ye çevirecektir. Ama bu arada bu gelen turistin Kemer’e gelmesi içi ne neler yapmalıyız? Şöyle bir örnek verebilirim. Geçen seneki satış fiyatlarından % 11-15 arasında indirim yapmak zorunda kaldık. Çünkü bir tesisin yaşaması ve dolması gerekiyordu. Çevredeki tesisleri de takip ediyorum. Bizim yaptığımız indirim oranları gibi hatta daha da fazla oranlarda indirim yapanlar var. Yıllarca zam yapmayı planlıyorduk, ama bu yıl indirim yapmamız gereken bir sezona denk geldik. Çünkü eksik gelecek yolcuyu  başka pazarlardan başka pazarlardan telefi etme şansımız yok. Gelecek  maksimuma çıkarmak için, alabileceğimiz maksimum Rus turist, alabilmek için gereken yapılmalıdır” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.