Turizm işletmeleri Konaklama Vergisi'ni faturalarına nasıl yansıtacak?

Turizm sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’ler, oluşturdukları satış faturalarına konaklama vergisi ekleyebilecek ve istisna tipi fatura düzenleyip, bu faturaları müşterileriyle paylaşabilecek.

30/01/2023 12:22
Turizm işletmeleri Konaklama Vergisi'ni faturalarına nasıl yansıtacak?

Bulut tabanlı ön muhasebe programı Paraşüt, yılbaşında yürürlüğe giren konaklama vergisi kapsamında geliştirdiği yeni özelliği yayına aldı. Buna göre turizm sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’ler, oluşturdukları satış faturalarına konaklama vergisi ekleyebilecek ve istisna tipi fatura düzenleyip, bu faturaları müşterileriyle paylaşabilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 1 Ocak 2023 itibarıyla yürürlüğe giren konaklama vergisi ile birlikte otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ve bununla birlikte satılan yeme-içme, aktivite, havuz kullanımı gibi tüm hizmetler; yüzde 2 vergiye tabi oldu.

Turizm sektöründeki KOBİ’lerin işlerini kolaylaştıracak uygulama

Turizm sektöründeki KOBİ’lerin işlerini kolaylaştıracak faturalara konaklama vergisi ekleme özelliği ile işletmeler oluşturdukları satış faturalarına konaklama vergisi girebilecek ve istisna tipi fatura düzenleyip, bu faturaları müşterileriyle paylaşabilecekler. Üstelik bu düzenlemeler, satır bazlı veya toplam tutar üzerinden yapılabilecek.

İşletmeler ayrıca gelen satış faturası üzerinde konaklama vergisi varsa bunu gider olarak kaydedebilecek ve manuel fiş veya fatura oluştururken konaklama vergisi ekleyebilecek. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.