Turizm cazip bir sektör olmaktan çıktı

Dev Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu yıllardır çözülmeyen sorunlar nedeniyle turizmin, özellikle pandemiyle birlikte çalışanlar açısından cazip bir sektör olmaktan çıktığını söyledi.

17/07/2022 20:29
Turizm cazip bir sektör olmaktan çıktı

Dev Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, turizm çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini hatırlattı. Çözülemeyen sorunlar nedeniyle kalifiye, eğitimli işçilerin sektörden uzaklaştığına dikkat çekti.

Yahyaoğlu, Esra Altunkes imzalı haberde, işçileri sektörden kaçıran sorunlar olduğuna dikkat çekerek, “Turizm Meslek Liselerinden, fakülte ve yüksek okullarından mezun olan gençlerin çok önemli bir kısmı, en geç 2 yıl içerisinde sektörden kaçarak başka alanlarda çalışmayı tercih ediyor.

Pandemi nedeniyle neredeyse 30 aydır turizmde çalışamamış, memleketlerine, köylerine dönmüş, başka işlerle uğraşmaya başlamış, eski turizm işçilerinin azımsanmayacak bir bölümü, sektöre geri dönmedi” dedi.

İşsizliğe çözüm bulacak sektör turizmdir

Sektördeki sorunların çözülerek, çalışanların çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini anlatan Yahyaoğlu, “Aslında işsizliğe çözüm bulacak sektör turizmdir. Bu şartlar altında işçiler çalışmak istemiyor.

Türkiye’de 2020 yılı Mart ayında ortaya çıkan Covid-19 pandemisi nedeniyle, 2019 yılı Ekim ayında askıya alınan ya da sezon bittiği gerekçesiyle işten çıkartılmış olan turizm işçileri, 2022 sezonu başına kadar çok uzun bir işsizliğe ve gelirsizliğe mahkûm oldu.

Eski turizm işçilerinin azımsanmayacak bir bölümü sektöre geri dönmedi

İşsizlik sigortası, kısa çalışma ödeneği gibi, hiçbir sosyal güvenceden de yararlanamadan bu günlere gelindi. 2021’de bir kısım oteller açılmış olsa da yüz binlerce turizm işçisi hiç işbaşı yapamadı. Bu yıl da Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsizlik nedeniyle, işçi alımları Mayıs-Haziran aylarına kadar ertelenince, neredeyse 30 aydır turizmde çalışamamış,

memleketlerine, köylerine dönmüş, başka işlerle uğraşmaya başlamış, eski turizm işçilerinin azımsanmayacak bir bölümü sektöre geri dönmedi. Zaten Turizm Meslek Liselerinden, fakülte ve yüksek okullarından mezun olan gençlerin çok önemli bir kısmı, en geç 2 yıl içerisinde sektörden kaçıyor, başka alanlarda çalışmayı tercih ediyordu” diye konuştu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.