Turizm bölgelerine aşılamada öncelik istiyoruz

Ekonomisinin büyük bir bölümünü turizm gelirlerinin oluşturduğu Marmaris’te, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, aşılamada turizm bölgelerinin öncelik sıralamasına alınması konusunda çağrı yaptı.

26/02/2021 13:59
Turizm bölgelerine aşılamada öncelik istiyoruz

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Sezonu Mart, Nisan ve Kasım hatta Aralık aylarına da sezonu yaymak istedik. Bu konuyla ilgili özellikle İngiltere’yle görüştük. Aynı zamanda Hollanda, Finlandiya ve Çin’le de temaslarımız oldu. Mart ve Nisan ayları için tarihte ilk defa Çin’den Dalaman Havalimanı’na uçak seferi için planlama yapmıştık ama tam o sırada pandemi başladı” dedi.

Marmaris’in gelirinin yüzde 90’nının turizme bağlı olduğunu ve ağırlıklı olarak yurtdışından turist geldiğini ifade eden Oktay, “Geçtiğimiz yıl yurtdışından ilk uçağımız 4 Temmuz’da geldi. Normal zamanla karşılaştırdığımız zaman Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları bizim en yüksek sezonlarımızdır. Sezona ancak Temmuz’da başlayabildik. 14 Kasım’a kadar uçuşların uzatılmasını sağladık. Bu çalışmadan 1 hafta sonra Sağlık Bakanın tartışmalı vaka sayısı açıkladı. İngiltere Türkiye’nin sağlıklı verileri paylaşmamasından dolayı uçuşları durdurdu ve 1 hafta için Marmaris çok hızlı şekilde boşaldı. Dolayısıyla geçtiğimiz yılı çok kötü geçirdik” diye konuştu.

AŞILAMADA ÖNCELİK POZİTİF ETKİ YAPAR

Turizm bölgelerine aşılamada öncelik sağlanması gerektiğini vurgulayan Oktay, “Turizm bölgeleri olarak her şeyden önce ülke ekonomisine çok ciddi bir girdi sağlıyoruz. Alanya’dan tutun Kuşadası’na kadar bu turizm bölgelerine aşılamada öncelik vermemiz, misafir ağırladığımız ülkelere güvenli olduğumuzu gösterir. Başta turizmde çalışan personellere aşı yapılabilir. Güvenli turizm belgesi çalışması bile yurtdışındaki bizim hedef misafirlerimize pozitif anlamda etki yaptı. Dolayısıyla böyle bir aşılama uygulaması daha da pozitif bir etki yapar. HES koduyla ve ekstra ilave tedbirlerle işletmeler tekrar faaliyete geçebilir. Kolektif hareket edilebilirse başarıya ulaşabiliriz” ifadelerini kullandı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir