Turizm Bakanlığı’ndan denize sıfır yeni tahsisler!

Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir’in Seferihisar, Menderes ve Selçuk ilçelerinde denize sıfır 4 parseli turizm amaçlı yatırımlar için 50 bin TL karşılığında yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edeceğini duyurdu.

09/08/2023 13:13
Turizm Bakanlığı’ndan denize sıfır yeni tahsisler!

Resmi Gazete’de yer alan ilana göre; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizmi Teşvik Kanunu ile Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ile turizm alan ve merkezleri içinde yer alan  kamuya ait 9 tane otel arazisi ile 7 tane günübirlik tesis arazisini tahsise çıkardı.

Tahsis edilecek taşınmazların aralarında İzmir’den en çok rağbet gören turistik ilçeleri arasında yer alan Seferihisar, Menderes ve Selçuk’ta yer alan araziler de var. Tamamı denize sıfır parsellere 4 veya 5 yıldızlı oteller yapılabilecek.

SEFERİHİSAR

Seferihisar Ürkmez bölgesinde Bengiler Mahallesi sınırlarında yer alan 11 bin 336 metrekare büyüklüğündeki 5372 ada 1 nolu parsel 200 yatak kapasiteli 4 veya 5 yıldızlı otel için tahsis edilecek. Evlerle çevrili bu parselde hali hazırda kullanılmayan bir sosyal tesis bulunuyor.

MENDERES

Menderes’in turistik beldesi Özdere 33 bin 287 metrekare büyüklüğündeki 1301 ada 6 parsel taşınmaz 300 yatak kapasiteli 4 veya 5 yıldızlı otel yapımı için vitrine çıkarıldı. Bu parselin çevresinde çok sayıda lüks otel bulunuyor.

SELÇUK

Selçuk’ta da denize sıfır iki parsel tahsis için yatırımcılara açıldı. Kuşadası sınırındaki 42 bin 907 metrekare büyüklüğünde 3105 ada 6 parsel 770 yataklı 5 yıldızlı otel, 161 bin 233 metrekare büyüklüğündeki 3107 ada 2 parsel de bin yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel için tahsis edilecek.

50 BİN TL’YE TAHSİS

Yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edileceği açıklanan taşınmazların özellikleri ve tahsis şartnameleri, 15 Ağustos 2023 tarihinden itibaren www.ktb.gov.tr internet adresinden duyurulacak. Yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı girişimciler ilk etapta 50 bin TL tahsis talep ücreti ödeyecek.

Bu taşınmazların hangi yatırımcılar tahsis edileceğine Kültür ve Turizm Bakanlığı karar verecek. Bakanlık şirketleri mali yeterlilik açısından değerlendirecek.

İzmir'de geçtiğimiz 7 bölge turizm amaçlı yatırımlar için tahsis edileceği duyurulmuş ancak bazı parsellere talipli çıkmamıştı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.