Turistlerin Türkiye’deki korona testleri ücretsiz yapılacak

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yaparak, Rus turistlerin Türkiye’deki koronavirüs testlerinin ücretsiz yapılacağını bildirdi.

11/08/2020 00:10
Turistlerin Türkiye’deki korona testleri ücretsiz yapılacak

Türkiye’nin yabancı turistlere uygulayacağı koronavirüs prosedürü hakkında açıklama yapan Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye otellerinde turistlerin koronavirüs testleri için ücret alınmayacağını söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre, elçilikten yapılan açıklamada, "Pasaport kontrolünden önce ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 37.8'in üzerinde olan yolcu, özel bir odaya davet edilecek. Yarım saat sonra tekrar ateş ölçümü yapılacak ve doktor ilk muayenesini gerçekleştirecek. Ateşin devam etmesi halinde ücretsiz olarak test yapılacak. Test sonucu bekleme süreci, havalimanındaki laboratuvarın yoğunluğuna bağlı olacak" denildi.

Testin negatif çıkması halinde yolcunun tur şirketinin rehberi eşliğinde havalimanından ayrılarak otele geçeceğini belirten elçilik, pozitif test sonucunda ise hastanın sağlık kuruluşuna nakli ve daha detaylı tetkikler için ambulans çağrılacağını aktardı.

Elçiliğe göre hastanedeki doktor, hastanın yatırılması, otelde tecrit altına alınması veya ikamet adresinde karantinaya alınması yönünde bir karar alacak. Doktor hastalığın seyrini belirleyecek ve semptomlar ve yan kronik hastalıklar bulunması durumunda, kan analizleri yapılacak, akciğer filmi, vb. çekilecek ve kritik hastaların yatırılması yönünde karar alınacak.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir