Rusya, turist ölümlerindeki artışın nedeni buldu

Türkiye tatili sırasında Rus turistlerin zaman zaman çeşitli sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetmesi Rusya'da basının gündeminden düşmüyor.

13/09/2019 14:36
Rusya, turist ölümlerindeki artışın nedeni buldu

Tur operatörlerinin acil durumlar için kurduğu "Turpomoş" adlı birliğin yetkilileri, Türkiye'deki turist ölümleriyle ilgili açıklama yaptı.

Moskova 24 portalına konuşan birliğin direktörü Aleksandr Osaulenko, konuyla ilgili bir dizi etkene dikkat çekti. Osaulenko'ya göre turistler arasında ölümlerin artmasının ilk sebebi, bu yıl Türkiye'ye yaşanan turist akını. Yılın ilk 7 ayında Türkiye'de tatil yapan Rus turist sayısı, 2018'in tamamından daha fazla. Tur operatörlerinin ellerindeki veriler turist akınının yüzde 14 arttığını gösteriyor.

İnsanlar tatilde kontrollerini yitiriyor 

Turkrus'ta yer alan habere göre Aleksandr Osaulenko, insanların hayatlarını kaybetmelerinde etkili olan ikinci faktör olarak tatilde kontrollerini yitirime eğiliminde olmalarını gösteriyor. Kronik bir hastalığı bulunan, ya da böyle bir hastalığa sahip olduğunu bilmeyen turistler için tedbirin elden bırakıldığı tatil ortamları, son derece trajik sonuçlar doğurabiliyor.

Sıcakta alkolün veya yemeğin ölçüsünü kaçırmak bu tip riskli davranışlar arasında ilk sırada. Rusya'nın Antalya Başkonsolosu Aleksey Yerhov, 2019'da Türkiye'de 88 vatandaşlarının hayatını kaybettiğini, rahatsızlanan 40 turistin ise ,Rusya'ya getirildiğini açıklamıştı.

 

 

Yorumlar