Turist gelsin diye yarım milyon bedava uçak bileti dağıtacak

Hong Kong, pandemi döneminde aldığı sıkı önlemler sebebiyle kaybettiği turistleri geri kazanmak için büyük adımlar atıyor.

09/10/2022 00:32
Turist gelsin diye yarım milyon bedava uçak bileti dağıtacak

Uzun süredir devam eden zorunlu otel karantinası koşulunu kaldıran Hong Kong, turizmi canlandırmak amacıyla yarım milyon uçak bileti dağıtmayı planladığını duyurdu.

İlk kez iki yıl önce dillendirilen bu hamle, Hong Kong Havalimanı Otoritesi'nden (AAHK) bir sözcü tarafından CNN'e doğrulandı ve yaklaşık 254,8 milyon dolar değerindeki 500 bin biletin, bölge sakinlerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanındaki ziyaretçileri de kapsayacağı belirtildi.

Sözcü, "2020 yılında Hong Kong Havalimanı Otoritesi, havacılık sektörünü desteklemek için yardım paketinin bir parçası olarak bölgenin yerel havayolu şirketlerinden yaklaşık 500 bin uçak biletini önceden satın aldı" dedi.

Hong Kong'u yeniden birbirine bağlamak ve ekonomiyi canlandırmak için

Açıklamanın devamında, "Sözkonusu satın alma işlemi, havayolu şirketlerine önceden likidite enjekte etme amacını taşırken, biletler şimdi piyasayı canlandırma kampanyası kapsamında dünyanın dört bir yanındaki ziyaretçilere ve Hong Kong sakinlerine dağıtılacak" denildi.

Havayolu şirketleriyle, ilgili düzenlemelerin yapıldıktan sonra daha fazla detayın duyurulacağı belirtildi. Halktv.com'da yer alan habere göre, Hong Kong İcra Kurulu Başkanı John Lee bugün düzenlediği basın toplantısında, "Hong Kong'u yeniden birbirine bağlamak ve ekonomimizi canlandırmak için maksimum fırsat sağlamayı umuyoruz" dedi.

Covid-19 önlemleri

Hong Kong, Covid-19 önlemleri kapsamında aldığı bazı kararlarla dünyanın geri kalanından koptu. Bu kurallar arasında, gelen yolcuların masrafları kendilerinin karşılaması şartıyla kaldıkları otel odasında 21 günlük bir karantinada tutulmaları gerekiyor ve yalnızca Hong Kong sakinlerinin ülkeye girişine izin veriliyordu.

Otel karantinası 26 Eylül'de kaldırılmış olsa da, Hong Kong'a gelen ziyaretçilerin gelmeden önce ve geldikten sonra uymaları gereken birtakım kısıtlamalar geçerliliğini hala koruyor. Ülkeye gelen uluslararası yolcuların, ülkeye giriş yapmadan önce uçuş öncesi aşı sertifikasının yanı sıra negatif PCR testi ve hızlı antijen testi sunması gerekiyor.

Girişlerine izin verildikten sonra, ziyaretçilerin üç günlük bir kendini izleme döneminden geçmeleri gerekiyor; ziyaretçilerin bu süre zarfında restoranlarda yemek yemeleri veya barları ziyaret etmeleri de yasak.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.