Tur operatörlerinin borçları silinecek

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, ülkedeki tur operatörlerinin iptal edilen seyahatler için turistlere olan borcunun aralık ayında 1,5 Milyar Ruble'ye düşürülmesinin beklendiğini söyledi.

09/12/2022 12:03
Tur operatörlerinin borçları silinecek

Bakanlığın turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yardımcı olmak için birçok seçeneği değerlendirdiğine dikkat çeken Reshetnikov, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, “İptal edilen turlar için vatandaşlara olan borçların ödenmesi konusu üzerinde çalışıyoruz. 2020 yılından bu yılın şubat ayına kadar alınan ancak iptal olan turlar söz konusu. Tasarı 13 Aralık’ta Duma’da düzenlenecek ikinci okumada görüşülecek” ifadelerini kullandı.

Borç miktarının netleşmesiyle birlikte hükümetin destek önlemleri alma hakkına sahip olacağını belirten Ekonomik Kalkınma Bakanı, Gazetem.ru'da yer alan habere göre, “Borç miktarını ve sonuçların analizini dikkate alarak bu tedbirlerin uygulanabilirliğini değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

Borç 10 Milyar Ruble'ye geriledi 

Bakan, Nisan 2022 döneminde tur operatörlerinin toplam borcunun 40 Milyar Ruble olduğunu hatırlatırken, ekim ayında borcun 10 Milyar Ruble'ye gerilediğin de sözlerine ekledi.

Yakın zamanda konuşan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, ülkedeki tur operatörlerinin pandemi ve sonrasında askeri operasyon ile birlikte uygulanan yaptırımlar nedeniyle turistlere olan borçlarının yaklaşık 2 ila 3 Milyar Ruble'ye ulaştığını söylemişti.

Dört kat azaldı

En son 13 Ekim’de tur operatörlerinin mali durumu ile ilgili açıklama yapan Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, ülkedeki tur operatörlerinin turistlere olan borçlarının yıl başından bu yana dört kat azalarak 10 Milyar Ruble'ye gerilediğini söylemişti.

Daha önce Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) tarafından takip edilen tur operatörlerinin borçları, ajansın kapatılması ve yetkilerinin Ekonomik Kalkınma Bakanlığına devredilmesi ile birlikte bakanlık tarafından takip ediliyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.