Tuncay Kilit: 2024 rekor bir yıl olacak

2023 sezonuna geniş ölçekli tadilatlar ve konsept yenilemeleri yaparak çok hazırlıklı girdiklerini belirten Kilit Global Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tuncay Kilit, ülkemizde yaşanan deprem ve peş peşe yapılan iki seçimin etkisiyle durağan başlayan sezonun sonunda, ciro olarak 2029’u geride bıraktıklarını söyledi.

30/10/2023 23:02
Tuncay Kilit: 2024 rekor bir yıl olacak

2023 sezonuna geniş ölçekli tadilatlar ve konsept yenilemeleri yaparak çok hazırlıklı girdiklerini belirten Kilit Global Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tuncay Kilit, ülkemizde yaşanan deprem ve peş peşe yapılan iki seçimin etkisiyle durağan başlayan sezonun sonunda, ciro olarak 2029’u geride bıraktıklarını söyledi. Kilit, “Mayıs ayı düşük doluluklarla geçti ama haziran ayı ile birlikte iyi bir ivme yakaladık. Şu anda geldiğimiz noktada ise ciroda referans yılımız olan 2019’u geride bıraktık” diye konuştu.

Otellerin maliyetlerinde Euro bazında yüzde 35 civarı artış yaşandığına dikkat çeken Tuncay Kilit, “Artan maliyetler nedeniyle karlılıkta kayıp yaşadık ama ben bütün otellerimizim kapalı oldu pandemi dönemini gördükten sonra ben artık düşük karlara bile şükrediyorum. Ama turizm artık çıkış ivmesini yakalamıştır. Ülkenin diyalog yanlısı politikası da bunu destekliyor ve bu politika turizme yarıyor. Çünkü turizm gerilimi ve çekişmeyi sevmiyor” dedi.

“İç pazar ciromuzda büyük bir artış kaydettik”

Kilit Grubu’nun başta Almanya ve İngiltere olmak üzere, Avrupa pazarlarında çok ciddi büyüme gösterdiğini ifade eden Kilit “Rusya’da geçen yıllara göre yüzde 10 civarı bir kaybımız var. İç pazar ciromuzda büyük bir artış kaydettik. Kilit Grubu olarak otellerimizde uzun zamandır nitelikli turizm yapıyoruz, kaliteyi arttırıyoruz. Konaklama sektöründe, Crystal ve Nirvana olmak üzere, iki markamız var. Konumuna göre otellerimizi sınıflandırıyoruz.

İçeride verdiğimiz servis aynı ama daha geniş otellerimizde Nirvana markasını kullanıyoruz. Nirvana otellerimizde odalarımız biraz daha büyük. Bazı konseptler biraz daha değişik ama verilen hizmet ve yemek kalitesi aynı. 3 Nirvana 17 de Crystal olmak üzere toplamda 20 otelimiz ve 30 bin yatak kapasitemiz var” ifadelerini kullandı.

“Antalya’da her zaman en fazla istihdam yapan grup olduk”

Turizm sektöründe faaliyet göstermeye başladıklarından beri büyüklüğe veya bir numara olmaya oynamadıklarını anlatan Tuncay Kilit, “Stratejimiz 20 otel açmak değildi ama işin gidişatı bizi oraya getirdi. Kendiliğinden gelişti. Kar odaklı bir grubuz ve sayıya oynamayız. Biz Antalya’da her zaman vergi rekortmeni, en fazla istihdam yapan grup olduk.” şeklinde konuştu.

Tuncay Kilit, grubun yapısına, faaliyet alanlarına personele dönük çalışmalarına ilişkin ise, şu bilgileri verdi:

“Biz 3 kardeşiz ve bir aile şirketiyiz. Grubumuza ait işletmelerde toplamda 13 bin kişi çalışıyor. Şu anda 3 tane lojman inşaatımız devam ediyor. 2019’dan beri lojman sayımızı sürekli artırıyoruz. Toplam 7 bin kişi kapasiteli 38 bin lojmanız var. Yani 13 bin personelimizin 7 binini şu anda konaklatıyoruz. Bu nedenle bizim grup olarak personelle ilgili bir sıkıntımız yok.

Personel eğitimine büyük önem veriyoruz. Şimdi kış dönemi eğitimlerimiz yeniden başladı. Personelimize yabancı dil, yeme-içme, kat hizmetleri, bar eğitimleri veriyoruz. Çünkü bu ciddi bir ihtiyaç. Ancak benim grup olarak tek sıkıntım; eğitim verdiğim binlerce personelin bir kısmını tam sezon başlarken kaybetmek.

Bu neden yaşanıyor derseniz: Çünkü bazı oteller, 300-500 Lira fazla verip bir başka tesisin yetişmiş elemanını alma yoluna gidiyor. Ama ben buna da seviniyorum. Çünkü günün sonunda eğitim verdiğimiz bu arkadaşlar, Antalya’da kalıyor ve biz de böylece Antalya turizminde toplam kaliteyi yükseltmiş oluyoruz.

“Bizim gibi gruplar yaptıkları yatırımlarla kaliteyi yükseltiyor”

Grup olarak yaptığımız diğer projelerden Cosmos Theatre ve mega yatımız Cosmos Moonlight hakkında bilgi vermek isterim. Biz hep ‘misafir dışarı çıkmıyor’ diye şikayet ediyoruz. Çıkmaz. Çıktığı zaman biz ne veriyoruz Antalya’da? Turiste para harcatacak bir şeyimiz var mı? Turist marka ürünler almak istiyor, Antalya’da nerede bulacak? Bir yerde var orada da her şey bulunmuyor. Turist alışveriş yapmak, para harcamak istiyor ama maalesef aradığı ürünleri Antalya’da bulamıyor.

Bizim gibi gruplar yaptıkları yatırımlarla kaliteyi yükseltiyor. Ben Fettah Bey’e teşekkür etmek istiyorum. The Land of Legends’te çok güzel markalar var. Bildiğim kadarıyla en son Victoria’a Secret’ı getirdiler. Antalya’da yavaş yavaş kalite artıyor, farklılıklar yaratılıyor.”

“İçinde farklı eğlence konseptlerinin, değişik oyuncakların olduğu bir eğlence konsepti planlıyoruz”

Titanic Mardan Palace’ın arka tarafında bulunan araziyi Telman İsmailov’dan satın alığını açıklayan Tuncay Kilit, arazi üzerinde geliştirecekleri projeye ilişkin ise, şu bilgileri verdi:

“Biz orada, The Land of Legends’de olmayan, Orlando’dakine benzer farklı eğlence konseptleri değişik oyuncaklar geliştirmek istiyoruz. Orada birbirinden farklı bir sürü park var. Mesela orada 10’ar bin kişilik 3 tane konser alanı düşünüyorum. Bu üç salonda aynı anda farklı konserler verilebilecek. İçinde yeme-içme üniteleri, alışveriş merkezleri, güzel oyuncaklar... Mesela şu anda Las Vegas’ta yapılan bir küre var, testleri yapılıyor. Bunun daha küçük ölçekli olanlarını görmüştüm. İnsanları büyüleyip havada uçuruyor. Değişik bir sürü şey var Antalya’nın kazanması gereken.

Buranın yatırımının başlama durumu ülkenin ekonomik konjonktürü ile ilgili. Bizim sadece öz kaynaklarımızla böyle büyük bir projeyi yapmamız mümkün değil. Şu anda kredi maliyetleri çok yüksek. Orası bir değer. Havalimanına 10 dakika mesafede. Kredi maliyetleri düşüp uzun vadeli kredi imkanı doğduğunda, projeye inanan yatırımcı çıktığında Antalya’ya büyük bir değer katacaktır.”

Peki Kilit Grubu bundan sonra yeni yatırımlar düşünüyor mu?

Artık yeni otel yatırımı yapmayı düşünmediklerini söyleyen Kilit, “İçeride kaliteyi ve misafir memnuniyetini daha da artırmaya odaklanmış durumdayız. Şu anda en düşük notumuz yüzde 90. Otel grubumuzda 90-98 arasında bir misafir memnuniyeti var. Misafire hızlı şekilde dönüş sağlıyoruz. Her misafirin bir asistanı oluştu. Problemi içeride ve hızlıca çözüyoruz.

Eti dışarıdan almıyoruz. Kendi et çiftliğimiz var. Yine meyve-sebze ile ilgili bir organizasyonumuz var. Kendi özel araçlarımızla otellere günlük gidiyor sebze-meyve. Her gün 30 bin kişinin konakladığı bir otel grubuyuz. Şu ana kadar bir tane zehirlenme vakası ile karşılaşmadık. Çünkü çok ciddi bir gıda güvenliği sistemimiz var. Her adımını takip ediyoruz. Biz birinci sıraya müşteri memnuniyetini ve güvenliğini birinci yazmış bir grubuz” dedi.

“Gruba ait oteller, aile konseptli işletmeler”

Gruba ait otellerin aile konseptli işletmeler olduğuna dikkat çeken Tuncay Kilit, “Bu nedenle mümkün mertebe otellerimizde sadece ailelerin konaklamasını istiyoruz. Çünkü benim otelime gelmiş bir ailenin başka misafirin kötü veya can sıkıcı yaklaşımına maruz kalması, beni de rahatsız eder. Çünkü benim de o yaşlarda kızlarım var.

Otellerimizdeki bir diğer özellik, kuşkusuz sağlık. En son geliştirdiğimiz konseptlerden biri de tamamen vegan beslenme sunan Chi Restaurant. İçeride verdiğimiz menüler Türkiye’de yok. Vegan hamburger, vegan dondurmamız, vegan cheesecakeimiz var. Şimdi bir de klinik açtık Nirvana Cosmopolitan’ın içinde. Bunları yapmış olmak için yapmıyoruz. Hepsinin içi dolu.

Cosmos Sport Center’da uluslararası müsabakalar yapıldı. ABD, Kanada, Türkiye’den basketbol takımları geldi. Bir diğer projemiz Cosmos Moonlight gemimizdi. Onu da Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirdik. Onu da yine yapmış olmak için yapmadık. Lloyd sertifikası ile yaptık. Şu anda bu tekneye bin kişi bindirip çok güvenli bir şekilde istediğiniz ülkeye götürebilirsiniz” diye konuştu.

“Otellerimizden birini turizm okuluna çeviriyoruz”

Grup olarak eğitime büyük önem verdiklerini vurgulayan Tuncay Kilit, “Bizim şu anda Türkiye’de 50’ye yakın üniversite iş birliğimiz, Crystal Akademi isimli bir akademimiz var. Hatta bu ay karar aldık, otellerimizden birini okula çeviriyoruz. Adrianus isimli bir otelimiz var. Onu turizm okuluna dönüştürüyoruz.

Orası 150 odalı bir otel. Orada test mutfakları oluşturacak, her departmanla ilgili eğitim vereceğiz. Misafir alınmayacak tesise. Bu konuda değişik danışmanlarımız, hocalarımız, kendi bünyemizdeki eğitmenlerimiz var. Orada gelecek aydan itibaren eğtimler başlıyor” bilgisini verdi.

“İsrail-Filistin olayı çok büyümezse 2024 rekor bir yıl olacak”

İsrail-Filistin olayı çok büyümezse 2024’ün rekor bir yıl olacağını belirten Kilit, “Geçen yıl kaybettiğimiz sezon başı rezervasyon akışını bu yıl kaybetmeyeceğiz. 2018 yılında Antalya’da 18 milyon turist ağırladık.

Şu anda Antalya Havalimanı’nın kapasitesi 3 kat arttı. Bu demek oluyor ki, Antalya şu anda 30-40 milyon turist kapasitesini kaldıracak bir alt yapıya sahip. Biz de grup olarak 2024 yılına tüm büyük ve küçük ölçekli tadilatlarımızı yaparak giriyoruz. Birkaç iyileştirme projelerimiz var sadece” dedi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.