THY, süper lüks oteli için marka arayışına girdi

Türk Hava Yolları'nın şirketi DO&CO'ya 40 yıllığına kiralanan Fehime Sultan Yalısı ile Hatice Sultan Yalısı için marka arayışına başlandı. Süper lüks otel olarak işletilecek olan yalılar için birçok lüks otel zincirinin talip olduğu ise, gelen haberler arasında yer alıyor.

21/01/2023 13:56
THY, süper lüks oteli için marka arayışına girdi

İstanbul Boğazı’nda birbirinden değerli birçok yalı bulunur. Hepsinin ayrı ayrı hikayesi vardır. İstanbul’da Ortaköy Camii'nden Kuruçeşme'ye doğru ilerleyen Fehime Sultan Yalısı ve Hatice Sultan Yalısı da bu ünlü yalıların arasında yer alır.

Para dergisinin haberine göre, Fehime Sultan Yalısı, 2. Abdülhamid tarafından 1883'te yaptırılmış. Plevne Savaşı kahramanı Gazi Osman Paşa'ya hediye edilmiş. Osman Paşa'nın oğlu Kemalettin Paşa'nın 2. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan'la evlenmesiyle adı Naime Sultan Yalısı olmuş.

1901 yılında Sultan V. Murad'ın kızı Fehime Sultan'a hediye edilince de bu isimle anılmaya başlamış. 1926'dan sonra önce yetimhane, ardından tütün deposu olmuş. Sonra da Gazi Osman Paşa Ortaokulu olarak hizmet vermiş. 2002'de de yanarak ağır hasar görmüş.

Yanındaki Hatice Sultan Yalısı ise 1800'lerin sonunda 2. Abdülhamid tarafından V. Murad'ın kızı Hatice Sultan için inşa edilmiş. O da geçmişte yetimhane ve ilkokul olarak kullanılmış. 1972'de Yüzme İhtisas Kulübü'ne tahsis edilen yalının bahçesine havuz yapılmış.

Bu iki yalı, 2009 yılında Türk Hava Yolları'nın şirketi DO&CO'ya 40 yıllığına kiralanmış. THY, bu yalıları butik otel yapmak için restore etmiş. Restorasyon ve otele dönüşüm için 130 milyon dolarlık yatırım yapılmış. Otelin inşaatı tamamlanmış. 96 kral daireli lüks butik otel haline gelmiş.

İki yalı ve kompleksleriyle yer üstünde 8 bin metrekare alana yayılan otel, bir aysberg gibi deniz seviyesinin beş kat altına iniyor.

Deniz seviyesinin altındaki 30 bin metrekarelik inşaat alanında iki kat otoparka, diğer katlar ise balo salonu ve diğer toplantı salonlarına ayrılmış. 

İşte bu süper lüks otel için şimdi işletecek bir marka arayışı başlamış. Birçok lüks otel zinciri, burayı işletebilmek için sıraya girmiş.

Birkaç ay içinde otelin açılması planlanıyormuş. Bu arada THY yönetimi, lüks otelde VIP müşterilerini de ağırlamak istiyormuş.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.