MIR kart Türkiye'de hangi havayollarında geçerli?

Türk Hava Yollarının (THY) web sitesinde, Rusya vatandaşlarının hem yerli MIR, hem de yabancı Visa veya Mastercard ile yeniden bilet için ödeme yapabildikleri belirtiliyor. Öte yandan Pegasus Havayolları, Rus kartlarıyla bilet satmıyor.  

03/02/2023 13:35
MIR kart Türkiye'de hangi havayollarında geçerli?

Türk Hava Yollarının (THY) web sitesinde, Rusya vatandaşlarının hem yerli MIR, hem de yabancı Visa veya Mastercard ile yeniden bilet için ödeme yapabildikleri belirtiliyor. TürkRus’un İzvesitya Gazetesi'nden aktardığı habere göre, MIR kart ile ödemelerin zaman zaman aksasa da yapıldığı belirtildi.

Haberde, “THY yardım merkezi, Rus kartlarıyla yapılan ödemelerin bir süredir yeniden yapıldığını doğruladı, ancak bunun neyle bağlantılı olduğunu açıklamadı. Ödemenin her zaman kabul edilmediğini, para çekildikten hemen sonra işlemlerde reddedilme veya iptal durumları olduğunu, bu durumda tutarın iki iş günü içinde hesaba iade edildiğini söylediler.

Yardım merkezi, Rus kartı ile ödemenin başarısız olması durumunda müşterinin yabancı bir banka kartı kullanabileceğini, bir acente aracılığıyla veya havayolunun satış ofisinden bilet satın alabileceğini açıkladı” denildi.

Türk bankaları, eylül ayında Rus ödeme sistemi kartlarıyla çalışmayı tamamen durdurdu 

Visa ve Mastercard'ın geçen mart ayında Rusya'dan ayrılmasının ardından, Rus bankaları tarafından verilen kredi kartları artık yurt dışında ve yabancı web sitelerinde kabul edilmiyordu. Bu tarihten sonra THY web sitesinde sadece MIR kartı ile ödeme mümkün oldu, ancak mayıs ayında ikincil yaptırım riski nedeniyle işlemler de engellenmeye başlandı.

Türk bankaları, eylül ayında Rus ödeme sistemi kartlarıyla çalışmayı tamamen durdurduğunu duyurdu. Gazeteye konuşan bazı Rus turistler, online işlemlerle ödeme yaparak bilet aldıklarını teyit ettiler. İzvestiya, Pegasus Havayollarının Rus kartlarıyla bilet satmadığını ekledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.