THK'nın Laleli'deki oteli Katarlılar'a mı gidiyor?

Kayyum tarafından iki yıl ödemesiz olarak yapılandırılan 1.8 Milyar TL borcun vadesi yaklaştı. Ancak THK’nın kasasında personelin maaşını ödeyecek para yok. Personelin maaşları ödenemedi.

20/09/2022 13:48
THK'nın Laleli'deki oteli Katarlılar'a mı gidiyor?

Kayyum tarafından  iki yıl ödemesiz olarak yapılandırılan 1.8 Milyar TL borcun vadesi yaklaştı. Ancak THK’nın kasasında personelin maaşını ödeyecek para yok. Personelin maaşları ödenemedi. 

97 yıllık Türk Hava Kurumu'nun kasasında para kalmadı, personel maaşları dahi ödenemedi. Her ayın birinde yatırılan Eylül ayı maaşları hâlâ yatırılmadı.

Türk Hava Kurumu'nu yakından takip eden kaynaklar, Temmuz ayında borçlarını tahsil edemeyen SGK'nın tüm hesaplara bloke koydurduğunu hatırlatarak, kasasında hiç para olmayan kurumun bu taksidi ödemesinin mümkün olmadığını kaydediyor.

ÖNCE KURBAN DERİSİ TEKELİ YETKİSİ KALDIRILDI

THK'ya en büyük darbe 2013 yılında mevzuatta yapılan değişiklikle yapılmıştı. İçişleri Bakanlığı yönetmelikle THK'nın kurban derisi toplama konusundaki tekel yetkisini kaldırdı. THK öne önemli gelir kaynaklarından birini böylece kaybetti.

SONRA UÇAKLARI DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Ardından ikinci büyük darbe, THK'nın en büyük gelir kaynaklarından biri olan yangın söndürme uçaklarıyla geldi. Hem Türkiye'de, hem yurtdışında başarıyla çalışan THK'ya ait CL-215 ve Dromader uçaklarını devre dışı bırakıltı. Yerli ve milli uçaklar Etimesgut'ta yerde tutulurken, yurtdışından kiralanan uçaklara milyarlarca ödeme yapıldı. 

MAHKEME, KAYYUM'UN SATIŞINA İZİN VERMEMİŞTİ

2021 yılında 15 ilde 44 gayrimenkulünü satmaya kalkan kayyuma mahkeme izin vermemişti. Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi bizzat atadığı kayyumun satış talebini reddeden kararında, “Satışlar ülke gündemine geldi, gazeteler yazdı ama mahkemeden özel izin alınmadı” ifadeleri dikkat çekti.

“LALELİ OTELİ KATARLILAR'A SÖZ VERİLDİ”

Sözcü'de yer alan habere göre, CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “2023 Ocak ayında bu para ödenemeyecek. Ne olacak biliyor musunuz… İki büyük yolsuzluk” dedi. Ünsal şöyle devam etti:

“Laleli'deki otelin Katarlılara söz verildiği söyleniyor. THK borcunu ödeyemediği için Varlık Fonu'na devredilecek. Ordan satmayı düşünüyorlar. THK’yı itibarsızlaştırmaya, mallarını da haraç mezat satmaya çalışıyorlar. THK’nın en değerli kurumu olan Laleli Oteli ve Etimesgut Havalimanı her an peşkeş çekilebilir ama ömürleri yetmeyecek.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.