THK kayyumu, "Oteli Varlık Fonu’na devredip gideceğiz" dedi

THK kayyumlarının kurumun en değerli mülkü olan, değerinin 10 milyar TL’yi bulduğu belirtilen tarihi otel binasını Varlık Fonu’na devredecek olmasına yönelik tartışmalar devam ediyor. Kulis bilgilerine göre THK Kayyum Heyeti Başkanı Kaya, “Eylül- ekim ayına kadar otelin devir işlemlerini tamamlayıp kasım veya aralıkta da seçim yapıp gideceğiz” dedi.

26/08/2022 11:29
THK kayyumu, "Oteli Varlık Fonu’na devredip gideceğiz" dedi

2019’dan beri üç kişilik bir kayyum heyeti tarafından yönetilen Türk Hava Kurumu (THK) yine tartışmaların odağında. Kamuoyu THK kayyumlarının kurumun en değerli mülkü olan, değerinin yaklaşık 10 milyar TL olduğu ifade edilen İstanbul’daki tarihi otel binasını Türkiye Varlık Fonu’na devredecek.

THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya, geçen hafta şube müdürleriyle bir toplantı yaptı. Toplantıda Kaya’nın THK’nin oteliyle ilgili “Otelin gerçek sahibi devlettir. Devlet malını kuruma bağışlamış, biz de oteli gerçek sahibi olan devlete devredeceğiz. Eylül- ekim ayına kadar devir işlemlerini tamamlayıp kasım veya aralıkta da seçim yapıp gideceğiz” ifadelerini kullandığı iddia edildi.

'GÖRÜŞMELER SON AŞAMADA'

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre kayyumların şube başkanlarına, “Türkiye Varlık Fonu’yla görüşmelerimiz son aşamaya geldi. Oteli Varlık Fonu’na devredeceğiz. THK’nin tüm borçlarını kapatacağız. Kurumun da faaliyetlerine devam edeceğiz. Bu devirden sonra kurumun kasasına da ayrıca para girecek” diye bilgi verdiği belirtilmişti.

İstanbul’daki otelin Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesi için, 2019’da THK’ye kayyum atayan Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi’nin de onay vermesi gerekiyor. Mahkeme önceki yıllarda kayyumların bazı gayrimenkulleri satmasına onay vermemişti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.