Otellerden ne kadar Konaklama Vergisi toplandı?

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Konaklama vergisi, yıl sonu itibariyle 250 milyon Doları aştı. Bu rakam, tahminlere ve bakanlık açıklamakalarına göre, TGA bitçesinin 2,5 katından fazla bir düzeye ulaştı.

30/01/2024 18:46
Otellerden ne kadar Konaklama Vergisi toplandı?

Turizmdatabank’ın Hazine’den derlediği verilere göre, 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Konaklama vergisi, 2023 yılsonu itibariyle 250 milyon Doları aştı. En yüksek vergi miktarları; Haziran-Kasım 2023 döneminde alınırken, en yüksek miktar 50 milyon Dolarla Eylül'de kaydedildi.

Konaklama Vergisinin Konusu Nedir?

Konaklama vergisinin konusuna otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) hizmetler girer. (Hizmetten yararlananın uyruğuna veya yerleşik olduğu ülkeye bakılmaz.)

Konaklama vergisinin vergisinin oranı kaç?

Konaklama vergisinin oranı % 2’dir. KDV hariç hizmet bedeli üzerinden hesaplanan bu verginin faturada ayrıca gösterilmesi de gerekiyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.