Sururi Çorabatır: Tek kalemde sektöre minimum 25 Milyar TL yük yüklediniz

CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır, KDV oranlarının yükseltilmesinden en çok etkilenen kesimin turizmciler olduğunu ifade ederek, ''Ülkemizin en önemli döviz kaynağı turizm. Tek kalemde sektöre minimum 25 Milyar TL yük yüklediniz. Kime sorduğunuzu çok merak ediyorum!'' dedi.

14/07/2023 14:57
Sururi Çorabatır: Tek kalemde sektöre minimum 25 Milyar TL yük yüklediniz

Çorabatır, TBMM’de yaptığı konuşmada, yapılan düzenlemelerle yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 10'a, yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 18'e yüzde 18 olan KDV oranının da yüzde 20’ye çıkarıldığını anımsattı.

''İğneden ipliğe herşeye dokunan bu düzenlemenin etkilerinden haberiniz var mı?'' diye soran Çorabatır, şunları kaydetti:

''Bir turizmci olarak vurgulamam gerekir ki, bu düzenlemeden en çok turizmcimiz etkilenecek. Neden mi? Turizmciler yabancı tur operatörleri ile anlaşmalarını 1 yıl öncesinden yapıyorlar anlaşma şartlarına göre vergi değişiklikleri fiyatlara yansıtılamıyor. Dolayısıyla, bu artış doğrudan turizimcinin cebinden gidecek.

Şüphesiz ülkemizin en önemli döviz kaynağı turizm. Tek kalemde sektöre minimum 25 Milyar TL yük yüklediniz. Kime sorduğunuzu çok merak ediyorum! Vergi artışını sektör temsilcilerine, STK’lere ve ilgili Meclis komisyonlarına sordunuz mu?

Diğer yandan, 2023'te yürürlüğe giren yüzde 2'lik konaklama Vergiside turizmcinin karlılık oranını iyice düşürmüştür. Bu haliyle turizmci maliyet hesabını yapılamaz düzeye getirmiştir. Cari açığın kapatılmasında önemli yeri olan döviz akışının hızlı olması gerektiği bu dönemde, turizmcilerin önünü kapatmamalısınız!”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.