Süre doldu! Sheraton Hotel mühürlenecek mi?

Samsun'da yapı ve iskan ruhsatı mahkeme kararı ile iptal edilen Sheraton Otel'e İlkadım Belediyesi tarafından tanınan 30 günlük süre doldu.

09/08/2023 13:53
Süre doldu! Sheraton Hotel mühürlenecek mi?

Samsun'da kıyı kenar çizgisini ihlal ettiği gerekçesi ile açılan davada yapı ve iskan ruhsatı mahkeme tarafından ikinci kez iptal edilen Sheraton Otel için tehlike çanları çalmaya başladı.

İlkadım Belediyesi'nin yapı ve iskan ruhsatı ile ilgili sorununu gidermesi için, dev otele tanıdığı 30 günlük süre doldu. Otelin, geçen bir aylık sürede ruhsat sorununa çözüm bulamadığı öğrenildi. Otelin bu nedenle İlkadım Belediyesi tarafından kanun gereği mühürlenmesi gündeme geldi.

OTEL RUHSAT SORUNUNU ÇÖZEMEDİ

Gazete Gerçek'ten Haydar Öztürk'ün haberine göre yapı ve iskan ruhsatı mahkeme kararı ile iptal edilen Sheraton Otel'in ruhsatıda İlkadım Belediyesi, encümen kararı ile iptal edildi. Otelin ruhsatını mahkeme kararları doğrultusunda iptal eden belediye, Sheraton Otel'e sorunu gidermesi için 23 Haziran 2023 tarihinde resmi bir yazı yazarak, ruhsat sorununun 30 gün içinde çözüme kavuşturulmasını istedi. Ancak Sheraton Otel bu süre zarfından ruhsat ile ilgili sorunu çözüme kavuşturamadı.

MÜHÜRLEME GÜNDEMDE

Sürenin dolması ile birlikte kıyı kenar çizgisi ihlaline ilişkin davayı açan Mimarlar Odası'nın da Sheraton Otel ile ilgili gerekli kanuni işlemlerin yapılması için İlkadım Belediyesi'ne yazı yazmaya hazırlandığı öğrenildi. Belediyenin, verilen 30 günlük süre zarfında ruhsat sorununu çözemeyen Sheraton Otel'i kanunlar gereği mühürleyebileceği gündeme geldi.

MEMİŞOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan Mimarlar Odası tarafından Sheraton Oteli'in kıyı kenar çizgisini ihlal ettiği gerekçesi ile açılan davada, mahkemenin ikinci kez ruhsatların iptaline yönelik karar verdiğini hatırlatan Kent İzleme Komitesi üyesi İshak Memişoğlu, konuyla ilgili Gazete Gerçek'ten Haydar Öztürk'e yaptığı açıklamada İlkadım Belediyesi'nin otele gönderdiği resmi yazıyı değerlendirdi.

OTEL ŞUAN KAÇAK DURUMDA

Mimarlar Odası Kent İzleme Komitesi üyesi İshak Memişoğlu, Sheraton Otel'in ruhsatlarının iptal edilmesi ve İlkadım Belediyesi'nin otele tanıdığı 30 günlük süre ile ilgili Gazete Gerçek'e daha önce şu açıklamalarda bulunmuştu.

"İlkadım Belediyesi ruhsat veren kurum olarak, yasaya uygun olmadığı için ve mahkeme kararı ile ruhsatları iptal edilen otelin ruhsatlarını encümen kararı ile iptal etmiştir. Bundan sonraki aşama da ruhsatsız ve yapı kullanma izni olmayan otelin, iskan durumunun sonlandırılması gerekiyor. Bu yapı şuan kaçak yapı konumunda. Dolayısıyla bu anlamda da otelde ki işleyişin durdurulması gerekiyor. İlgili kurumların yasal sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.